Linia tramwajowa - nowe oświetlenie

2020-06-29

Równolegle do trwającej przebudowy infrastruktury tramwajowej Miejski Zarząd Dróg i Transportu wymienia oświetlenie uliczne wzdłuż modernizowanej linii. Na większości odcinków stara infrastruktura jest wymieniana na oprawy typu LED - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Wymiana oświetlenia to jedna z największych tego typu inwestycji w historii Częstochowy, jest odrębnym zadaniem w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, za kwotę 3,4 mln zł.
- Inwestycje w bardziej energooszczędne, ekologiczne i estetyczne oświetlenie to jedno z ważniejszych zadań modernizacyjnych w mieście. Linia tramwajowa to nasz kluczowy komunikacyjny korytarz, który - po przebudowie - wymaga też m.in. nowych standardów oświetleniowych - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Trudno było, przy tak dużej inwestycji, nie zająć się także wymianą oświetlenia, dlatego MZDiT zaplanował to dodatkowe zadanie, realizowane równolegle do postępów prac przy budowie - praktycznie od podstaw - starszej części linii tramwajowej.
Łącznie w ramach modernizacji oświetlenia ulicznego zostanie zainstalowanych w różnych częściach miasta 150 nowych słupów oświetleniowych i zamontowane zostaną 382 oprawy uliczne typu LED. Zadanie zostanie zakończone wraz z końcem prac przy przebudowie linii tramwajowej. Finał przewidywany jest na początek przyszłego roku.
JUŻ ZREALIZOWANO:
*Odcinek 1 - przy al. Pokoju od pętli tramwajowej przy ul. Kucelińskiej do wiaduktu nad torami kolejowymi PKP (wraz z oświetleniem ronda Reagana) – wybudowano 43 słupy oświetleniowe (po przeciwległej do linii tramwajowej stronie) i zamontowano 43 oprawy typu LED.
Odcinek 2 - na dalszym odcinku al. Pokoju (od wiaduktu nad torami PKP do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego) wybudowano 16 słupów oświetleniowych (po przeciwległej stronie do linii tramwajowej) i osadzono 58 opraw typu LED, które były montowane również na słupach trakcyjnych.
W ramach pozostałych dwóch etapów zostaną zrealizowane:
Odcinek 3 – aleje Wolności i Kościuszki – planuje się budowę 39 słupów oświetleniowych (po przeciwnej stronie do linii tramwajowej) oraz osadzenie 115 opraw typu LED, montowanych również na słupach trakcyjnych.
Odcinek 4 – al. Armii Krajowej od al. Jana Pawła II do al. Wyzwolenia – planuje się budowę 52 słupów oświetleniowych oraz montaż 166 opraw typu LED.
Warto przypomnieć, że to niejedyne obecnie, duże zadanie w zakresie wymiany oświetlenia na terenie Częstochowy, realizowane przez miasto. MZDiT rozpisało przed kilkoma dniami przetarg na montaż 40 słupów oświetleniowych z oprawami typu LED w ciągu ul. Mirowskiej. Realizacja inwestycji nastąpi także jeszcze w tym roku.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.