Miasto proponuje stypendia pielęgniarkom i pielęgniarzom

2021-04-07

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy to kolejny element miejskiego programu „Dostępny lekarz”, dotychczas adresowanego do studentów kierunku lekarskiego. Teraz o stypendium będą mogły się ubiegać także osoby studiujące pielęgniarstwo w Częstochowie. Warunek – zobowiązanie do przynajmniej trzech lat pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Jesienią 2019 r. miasto zainicjowało adresowany do młodych adeptów medycyny program „Dostępny lekarz” i przedstawiało już dwukrotnie stypendystów, którzy po dyplomie rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym (MSZ). Oprócz stypendiów program obejmuje bezpłatne szkolenia zawodowe oraz preferencje w dostępie do mieszkania czynszowego w formule miejskiego TBS. Już wtedy była mowa o perspektywie poszerzenia programu o zachęty także dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy – z ich niedoborem borykają się przecież placówki medyczne tak w Częstochowie, jak i w całym kraju.  

Doświadczenie obecnej epidemii, z którą personel częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego walczy już od roku w bardzo trudnych warunkach, każe nam zatroszczyć się jak najlepiej o przyszłość tego zespołu – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że dzięki temu programowi ma szansę poprawić się zarówno komfort opieki nad pacjentkami i pacjentami szpitala w normalnych okolicznościach, jak i ich bezpieczeństwo w czasie potencjalnych kryzysów, takich jak ten wywołany koronawirusem.  

Pielęgniarze i pielęgniarki kształcą się już na 3 częstochowskich uczelniach. To do nich adresowany jest nowy komponent programu. Na stypendium od miasta będą mogły liczyć osoby na III (ostatnim) roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarskiego oraz II (ostatnim) roku studiów II stopnia na tym kierunku. W ciągu 3 miesięcy od uzyskania prawa wykonywania zawodu będą musiały podjąć pracę w MSZ – przynajmniej na 3 lata.

Projekt przedłożony przez prezydenta musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Radę Miasta.

Projekt był konsultowany z lokalnym środowiskiem pielęgniarek i położnych – wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. – Mieszkanki i mieszkańcy powinni mieć jak najlepszy dostęp do opieki zdrowotnej o odpowiednim standardzie, a trudno go zapewnić, inwestując jedynie w sprzęt i remonty placówek medycznych – potrzebni są ludzie. Dlatego najpierw inicjowaliśmy program „Dostępny lekarz”, teraz do pracy w Częstochowie chcemy  zachęcić też wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską.

– Dziękuję za tę inicjatywę, mam nadzieję, że wielu lekarzy i wiele pielęgniarek pojawi się w szpitalu. Potrzeby kadrowe są oczywiście bardzo duże, sięgają obecnie ok. 50 pielęgniarek i 20-30 lekarzy, których chętnie już teraz przyjęlibyśmy do pracy – mówi dyrektor miejskiego szpitala Wojciech Konieczny. – Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w Częstochowie.       

Stypendium będzie miało maksymalną wysokość 1 tys. zł brutto miesięcznie. Kryterium jego uzyskania będzie średnia ocen nie mniejsza niż 4,0 za poprzedni rok akademicki. Stypendium będzie przysługiwać tylko w czasie trwania roku akademickiego studiów, w okresie od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Jeżeli projekt uchwały przyjmie Rada Miasta, prezydent Częstochowy ogłosi nabór wniosków na najbliższy rok akademicki na BIP Urzędu Miasta oraz na tablicy ogłoszeń UM – najpóźniej do 30 czerwca danego roku kalendarzowego. Zainteresowani złożą wniosek w UM lub prześlą go pocztą w terminie określonym w informacji o naborze.

7 kwietnia – w Światowy Dzień Zdrowia, a zarazem Dzień Pracownika Służby Zdrowia – przed Izbą Przyjęć szpitala przy ul. Mirowskiej odbyło się w warunkach reżimu sanitarnego  transmitowane na żywo w mediach społecznościowych spotkanie zapowiadające rozszerzenie programu. Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka wzięli w nim udział: dyrektor MSZ, senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski. 

Mimo trudności finansowych, z którymi zmagają się samorządy za sprawą wywołanego pandemią „przymykania” różnych branż gospodarki oraz wcześniejszych, niekorzystnych dla gmin zmian w prawie, Częstochowa mocno wspiera lokalną opiekę zdrowotną. Wsparcie to wychodzi daleko poza konieczność rekompensowania straty miejskiego szpitala (spowodowanej zaniżonym przez resort kontraktem z NFZ) i odpowiada także na potrzeby pojawiające się w związku z koronawirusem.

W latach 2011-2020 na wsparcie Miejskiego Szpitala Zespolonego samorząd wydał łącznie 28 mln zł – 17 mln na remonty oraz 11 mln na sprzęt medyczny. Dzięki środkom europejskim i wkładowi miasta MSZ dysponuje od 3 lat nowoczesnym SOR-em przy ul. Mirowskiej, a stacja Pogotowia Ratunkowego dzięki miastu wzbogaciła się o 10 karetek o wartości 3 mln zł.  

Jeszcze przed szczytem obecnej fali pandemii MSZ i częstochowskie Pogotowie Ratunkowe dzięki pośrednictwu miasta wzbogaciły się o sfinansowany głównie ze środków UE sprzęt medyczny wartości 6 mln zł. Szpital zyskał m.in. ambulans, centralę monitorującą dla OIOM oraz 5 respiratorów, a pogotowie – 3 ambulanse, 3 respiratory transportowe, 7 defibrylatorów, sprzęt i środki do dezynfekcji. Zakupy te w 85% sfinansowano ze środków UE, w 10%  ze środków centralnych, a 5% stanowił wkład własny danej jednostki (w przypadku miejskiego szpitala była to dotacja miasta w wysokości blisko 200 tys. zł).

Miasto wspiera miejskie placówki zdrowia także poprzez pokrywanie rocznych strat   miejskiego szpitala i pogotowia, generowanych poprzez niedofinansowanie działalności leczniczej w ramach kontraktów z NFZ.  Tylko w minionym, 2020 r. miasto do pokrycia miało 16,3 mln zł z tego tytułu (z czego 14,4 mln wydatkowano z budżetu miasta w ubiegłym roku, a strata pogotowia ratunkowego w wysokości 1,9 mln zł została wyrównana w I kwartale 2021 r.).  

Samorządowe wydatki na opiekę zdrowotną to nie tylko rozwój infrastruktury, nakłady na sprzęt i pokrywanie strat. Z 13 różnych, cyklicznie realizowanych miejskich programów zdrowotnych o wartości 7 mln zł w latach 2011-2020 skorzystało w sumie 62 tys. częstochowianek i częstochowian.  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.