Michał Rot ponownie z szansą na Fryderyka

2021-03-22

Młody pianista z Częstochowy – uczestnik zeszłorocznego, miejskiego projektu „Twarze Przyszłości” – już drugi rok z rzędu ma nominację do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyka. Kategoria: „album roku – muzyka kameralna” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W tym roku uznanie Akademii Fonograficznej zdobyła płyta „Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs”, którą Michał Rot nagrał wraz ze śpiewakiem operowym Stanisławem Kiernerem (bas-baryton). Muzycy pracują ze sobą od 2010 r. Owocem tej współpracy są kolejne projekty muzyczne i płyty – w tym ta, która uzyskała tegoroczną nominację. Album zawiera pieśni autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego, Raula Koczalskiego i Karola Szymanowskiego do wierszy, które stworzyli Catulle Mendes, Rainer Maria Rilke oraz Dymitr Dawydow.  

Michał Rot jest uznanym pianistą młodego pokolenia oraz laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Aktywnie koncertuje w  Polsce i za granicą. Jego specjalnością jest szeroko pojęta kameralistyka. Współtworzy m.in. duet kameralny z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą oraz duet z mezzosopranistką Joanną Rot. Ma już na koncie 6 płyt. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 r. przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków – w tym muzykę poważną i jazz. Laureatki i laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1500 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. To właśnie oni każdego roku nominują i nagradzają artystów i twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.

Mimo swoich licznych zajęć jako instrumentalisty, Michał Rot powraca do Częstochowy regularnie, mieszkając na stałe we Wrocławiu. Sylwetkę muzyka można poznać nieco bliżej pod linkiem http://twarze.czestochowa.pl/michal-rot/ na stronie miejskiego projektu „Twarze przyszłości” realizowanego w zeszłym roku z okazji jubileuszu ośmiu stuleci pierwszej pisanej wzmianki o Częstochowie. Zamysłem projektu było zwrócenie uwagi na związanych z naszym miastem wartościowych, ciekawych, utalentowanych ludzi przed czterdziestką. Uczestniczki i uczestnicy „Twarzy przyszłości” co jakiś czas dają o sobie znać poprzez swoje kolejne przedsięwzięcia, sukcesy i wyróżnienia.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.