Miejskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

2023-09-04

Główne częstochowskie uroczystości miejskich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce 1 września  o godz. 10.00 na placu Pamięci Narodowej. Wcześniej delegacje odwiedziły żołnierskie mogiły 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Częstochowskie uroczystości zaczęły się już o godz. 8.30 na Cmentarzu Kule. Na znajdujących się tam mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległych w wojnie obronnej z 1939 roku znicze zapalili zastępca prezydenta Częstochowy Bartłomiej Sabat, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich. Towarzyszyła im asysta Straży Miejskiej. 

O godz. 10.00 rozpoczęły się główne uroczystości na placu Pamięci Narodowej. Ze strony samorządu Częstochowy wziął w nich udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem. Obecni byli częstochowscy parlamentarzyści, reprezentanci powiatu i województwa, wojska i innych służb mundurowych, członkowie związków kombatanckich. Licznie zgromadziła się młodzież częstochowskich szkół podstawowych i średnich, w tym klas mundurowych.  

Uroczystość miała przebieg zgodny z ceremoniałem wojskowym. Pododdział Honorowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Prowadzący uroczystość przybliżył krótko zasięg i charakter konfliktu sprzed 84 lat, który rozpoczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Następnie głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który powiedział m.in.: –  Choć to, co wydarzyło się w tamtych dniach, wydaje się być odległe w czasie, niech ta rocznica będzie przypomnieniem, że historia ma moc przekazywania nam istotnych lekcji. (…)  Przede wszystkim z tych ciężkich czasów możemy wyciągnąć ducha jedności i odwagi, jakiego przejawili nasi przodkowie. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu Polska powstała na nowo, dając nam możliwość życia w wolności i suwerenności. To jest nasze dziedzictwo, które powinniśmy pielęgnować, szanować i przekazywać dalej. Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzy naszą ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda. Nie pozwólmy, by agresja niszczyła nasze społeczeństwo. 

Modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar wojny odmówili wspólnie kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek,  proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Ikony Matki Boskiej ks. Marcin Bielawski oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Adam Glajcar. Potem odbył się apel pamięci, po którym delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny. 

Organizatorami uroczystości byli Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy. 

II wojna światowa  objęła całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu. Była prowadzona też na wszystkich oceanach, a niektóre jej epizody miały miejsce nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. 

Wojna zaczęła się 1 września 1939 atakiem III Rzeszy niemieckiej na Polskę. Podczas wojny obronnej w walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 tys. polskich żołnierzy i oficerów, 134 tys. zostało rannych, a około 420 tys. trafiło do niewoli. 17 września, bez wypowiedzenia wojny, Polskę zaatakowała również Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji.   

Według szacunków w II wojnie światowej zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM) 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.