Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym

2022-06-21

XXXVIII Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym odbędą się w dniach 23 - 24 czerwca. Miejscem wydarzenia będzie stadion sportowy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie (ul. Sabinowska 62/64).

Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych, stanowią podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. 

Wstęp na zawody jest wolny. Podczas trwania Mistrzostw organizatorzy zapraszają na Dni Otwarte Szkoły, w czasie których będzie można poznać Centralną Szkołę i obejrzeć zmagania najlepszych strażaków w kraju.

Organizatorami zawodów są: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

PROGRAM MISTRZOSTW:

23.06.2022 r. (CZWARTEK)
900-920     Uroczystość otwarcia Mistrzostw.

930-1300    Konkurencja - pożarniczy tor przeszkód 100 m.

1330-1830    Konkurencja - wspinanie przy użyciu drabiny hakowej.

24.06.202 r. (PIĄTEK)
800-1000      Konkurencja - sztafeta pożarnicza 4 x 100 m.
1030-1400    Konkurencja - pożarnicze ćwiczenie bojowe.
1500-1600    Uroczystość zakończenia Mistrzostw.

W Mistrzostwach Polski udział wezmą drużyny 16 reprezentacji wojewódzkich i 4 szkół pożarniczych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkoły Aspirantów PSP z Krakowa,  Szkoły Aspirantów PSP z Poznania i  Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. 

Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka. Element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają  dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole. To wszystko można będzie zobaczyć przez dwa dni w ramach rywalizacji i sportowego wysiłku strażaków.  

W czasie trwania mistrzostw rywalizacja między zawodnikami odbywać się będzie w czterech konkurencjach: 

1/Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu  100 m.
i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:   

-pokonanie ściany

-rozwinięcie i połączenie 2 odcinków węża pożarniczego W52,

-pokonanie równoważni,

-podłączenie jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.

2/Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej - to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik, trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.

3/Sztafeta 4x100 m z przeszkodami - w konkurencji startuje 4 zawodników.  Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. I zawodnik pokonuje domek, biegnąc po dachu, II zawodnik pokonuje ścianę, III przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, IV zawodnik przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.

4/Ćwiczenie bojowe – Zadanie wykonuje 7 strażaków, mających do dyspozycji:motopompę, dwa odcinki węża ssawnego W 110, smok ssawny, 3 odcinki węża W 75, 4 odcinki węża W 52, rozdzielacz, 2 prądownice. Zawodnicy mają za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linię gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10 l zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.