Młodzi przypomnieli obronę Chocimia

2021-10-12

Młodzi przypomnieli obronę Chocimia

Wspierana przez Wydział Edukacji UM uroczystość upamiętniająca obronę Chocimia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 31. Obrona Chocimia przed armią turecką miała miejsce równo cztery wieki temu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Uroczystość upamiętniająca 400-lecie bitwy pod Chocimiem odbyła się 8 października w Szkole Podstawowej nr 31 im. Orła Białego. 

Udział wzięli m.in. naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, współorganizująca wydarzenie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego Izabela Laska, wizytatorka  częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Władysława Tkaczyk, a także prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki. Obecne były także dyrekcje innych częstochowskich szkół. 

1 sierpnia 1621 r. armia  polska pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza dotarła pod Chocim i zatrzymała się na lewym brzegu Dniestru. W drugiej połowie miesiąca przeprawiła się do zamku chocimskiego, zakładając pod twierdzą obóz. Chodkiewicz zgromadził wojsko w łącznej sile ok. 35 tys. ludzi. 

1 września pod Chocim przybyło ok. 30 – 40 tys. piechoty kozackiej, liczącej na udział w akcji zaczepnej przeciwko Turcji. Obrona Chocimia zaczęła się dzień później. Pod twierdzą stanęła 100-tysięczna armia turecka prowadzona przez sułtana Osmana II. Siły polsko-kozackie wytrzymały liczne ataki nieprzyjaciela, w czasie których stracił życie hetman Jan Karol Chodkiewicz. Dowództwo naczelne objął regimentarz Stanisław Lubomirski. 

Wyczerpujące się zapasy amunicji i żywności obrońców Chocimia, nieudane ataki tureckie oraz perspektywa nadchodzącej zimy skłoniły strony do rozpoczęcia rokowań. Traktat pokojowy podpisano 9 października. Strony zobowiązały się do powstrzymania Kozaków i Tatarów od wypraw łupieżczych, utrzymania w Mołdawii hospodarów wyznania chrześcijańskiego oraz utworzenie stałego poselstwa polskiego w Stambule.

Zdjęcia udostępnione przez organizatorów 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.