Mural na 30-lecie

2021-01-07

Mural Joanny Ambroz inauguruje trzydziestkę OPK „Gaude Mater”. Częstochowska projektantka graficzna swój mural zadedykowała osobom, których życie przeobraziła pandemia, zmuszając ich do szukania swojego miejsca na nowo. Artystyczna aranżacja holu Ośrodka Promocji Kultury to pierwszy element obchodów jubileuszu trzech dekad jego przebogatej działalności - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” powstał 5 grudnia 1991 r. z inicjatywy jego późniejszego pierwszego dyrektora – Krzysztofa Pośpiecha. Przez trzy dekady wrósł w pejzaż częstochowskiej kultury. Trudno krótko opisać jego dorobek, inicjatywy oraz obszary kultury i sztuki, na których działał i działa. Sale OPK gościły wystawy, koncerty, seanse filmowe, spotkania z twórcami – zarówno lokalnymi, jak i odwiedzającymi Częstochowę, dyskusje, turnieje literackie, warsztaty twórcze. W siedzibie OPK odbywa się większość koncertów organizowanego przez Ośrodek, „kroczącego” festiwalu JAZZtochowa; OPK jest też stałym punktem docelowym wędrujących po Częstochowie uczestników „Nocy Kulturalnej”; jego sale były też areną wielu wydarzeń organizowanego przez miasto cyklu „Aleje – tu się dzieje!”. Wybuch pandemii odbił się także na tej różnorodnej, opartej na bezpośrednim spotkaniu odbiorcy z twórczością działalności.
- W tych trudnych czasach staramy się szukać rozwiązań, które chociaż w małym stopniu zaspokajają potrzeby mieszkanek i mieszkańców naszego miasta związane z obcowaniem ze sztuką i kulturą - wyjaśnia Robert Jasiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury. - Stąd wziął się pomysł na stworzenie muralu, którym chcemy zainaugurować szczególny dla nas rok - rok jubileuszu 30-lecia Ośrodka. Czekamy na czas, w którym będziemy mogli spotkać się z naszą publicznością oraz pracować tak, jak do tej pory, spełniając oczekiwania odbiorczyń i odbiorców kultury w Częstochowie.
Mural Joanny Ambroz przedstawia siedzącą, zatopioną w kobaltowym kolorze kobietę. Wszystkie ściany holu wejściowego Ośrodka także zostały pomalowane na kobaltowo. Twórczyni tłumaczy, że chciała wykorzystać pełny potencjał tego pomieszczenia, nadać mu nową wartość. Mural korzysta tylko z trzech kolorów – obok kobaltowego jest jeszcze biały i czarny. Dominujący kobaltowy można interpretować choćby jako wodę bądź emocje – w obu można się przejrzeć, ale i utopić; są potrzebne, ale mogą i przytłaczać. Możemy się im poddać lub próbować je okiełznać – przekonuje autorka. Joanna Ambroz podkreśla też, że mural dedykuje tym, których życie uległo zmianie w związku z pandemią. Chce zwrócić uwagę, jak zmagamy się z ograniczeniami, jak poszukujemy swojego miejsca w ich kontekście.
Joanna Ambroz - częstochowska twórczyni, doktorantka w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - porusza się między sztuką a projektowaniem graficznym, badając zależności między tymi dwiema dziedzinami. Inspirują ją seksualność, emocje, sytuacje bez wyjścia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych – m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Islandii i Włoszech. Jej plakaty znalazły się w finałach Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 2020, słowackiego Trnava Poster Triennial 2018 czy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie 2017. W Częstochowie tworzy akcje społeczne i projekty graficzne – Częstochowa na Plakacie, Historia Częstochowskiej Zapałczarni; stworzyła też oprawę graficzną książki „Nasze miasto Często/chowa”. Swoje wystawy prezentowała też w OPK „Gaude Mater” i Galerii Wejściówka.

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.