Must-see włoskiego kina w OPK

2023-05-12

Fascynująco opowiadająca o kinematografii Włoch filmoznawczyni Diana Dąbrowska zagości w Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” dziś, w piątek 12 maja o godz. 18.00. Do Częstochowy zaprosili ją miłośnicy Italii ze Stowarzyszenia Due Tere – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Kino włoskie ma bogatą, sięgającą samych początków sztuki filmowej historię. Rozgłos zapewniły mu powstające od 1905 monumentalne produkcje kostiumowe. Po I wojnie światowej zaczął się kryzys – lata faszyzmu zahamowały rozwój twórczości filmowej; realizowano za to wiele filmów propagandowych. W czasie II wojny światowej wyrazem protestu przeciw reżimowi była twórczość tzw. kaligrafów, zajmujących się głównie poszukiwaniami formalnymi, a jednocześnie zaczął  się kształtować słynny i wpływowy neorealizm, z jego dokumentalnym stylem i surową obserwacją zjawisk społecznych – tu trzeba wspomnieć o kinie takich twórców jak Visconti, Rossellini, De Sica. W połowie lat 50. na czoło wysunęła się komercja wzorowana na amerykańskiej  –z gwiazdami Giny Lollobrigidy czy Sofii Loren. Zarazem, dzięki Felliniemu, Antonioniemu czy Viscontiemu miał miejsce zwrot ku problematyce filozoficznej i psychologicznej, a kinematografia włoska znalazła się w centrum uwagi światowego kina… Dziś włoscy twórcy też przyciągają uwagę kinowej publiczności – by wspomnieć choćby o Paolo Sorrentino czy Mateo Garrone... 

O kinie włoskim w OPK będzie mówić Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, krytyczka, animatorka kultury, organizatorka wydarzeń filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki czy Studiów Filmoznawczych.  Współredagowała publikację „Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). Jest laureatką konkursu „Krytyk mówi” na 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) oraz Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej – z akcentem na kino. W 2019 była nominowana do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Z redakcją dwujęzycznego magazynu „Gazzetta Italia” prowadzi poświęcony różnym nurtom włoskiej kinematografii projekt „Dopóki jest kino, jest nadzieja”.  

Spotkanie ,,Klasyka kina włoskiego według Diany Dąbrowskiej” odbędzie się w OPK Gaude Mater przy ul. Dąbrowskiego 1 dziś, w piątek  12 maja, o godz.18. Wstęp wolny! 

Na zdjęciu: rzymska fontanna di Trevi, w której kręcona była słynna scena kąpieli Anity Ekberg w filmie Federico Felliniego „La Dolce Vita”

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.