Na Błesznie otwarto Dom Oczami Brata

2023-05-23

Dom Oczami Brata będzie czynny przez całą dobę. Do końca roku wsparcie otrzyma tu 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Będą się w nim odbywały zajęcia dzienne, będą działały mieszkania całodobowe. Co więcej: swoją siedzibę znajdą tu dwa teatry – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

O realizację tego marzenia Fundacja Oczami Brata zabiegała od lat. Blisko trzy lata po rozpoczęciu budowy Dom Oczami Brata został uroczyście otwarty. Stworzono go w odpowiedzi na prośby rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami, rodziców borykających się z wiekiem, chorobami i lękiem o to, co stanie się z ich dziećmi, gdy ich zabraknie lub gdy nie będą w stanie zapewnić im opieki.

Dom wyrósł na działce przy ul. Brzezińskiej 57/59. W formie darowizny przekazał ją Paweł Bilski – fundator i prezes Fundacji Oczami Brata, a także inicjator tego przedsięwzięcia. Patronem domu, jak i samej organizacji Bilski uczynił swojego zmarłego w 2013 r. brata Karola, który miał zespół Downa.

Podczas otwarcia Domu Oczami Brata, które odbyło się w piątek 19 maja, dużo mówiono o wypełnionej obietnicy, którą Bilski złożył nieżyjącemu bratu. Taki był również tytuł filmu, którego projekcja otworzyła wydarzenie. Uroczystość poprowadzili aktorka Teatru Nowego w Częstochowie Aleksandra Tokarczyk oraz dziennikarz Tomasz Wolny.

Zgromadzonych gości powitał Paweł Bilski: – Od małego słyszałem w rodzinnym domu o planie budowy czegoś wyjątkowego, domu dla osób z niepełnosprawnością. O planie, wydawałoby się, nierealnym, ale przez to coraz bardziej pociągającym i ambitnym. Gdy zmarł mój brat, na początku myślałem, że zamyka się pewien rozdział w historii naszej rodziny. Jednak Jego śmierć spowodowała narodziny piękna, szacunku do drugiego człowieka, bezinteresowności i miłości. Miłości skupionej na drugim człowieku. Patrzeniu na niego właśnie oczami Karola, brata, oczami osób, które tej pomocy potrzebują.

Potem ze sceny padło wiele gratulacji. Słowa uznania przekazał również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: – Ponad 10 lat temu wydarzenie tragiczne dla najbliższych stało się impulsem, iskrą do działania. Do działania Pawła Bilskiego i osób wokół niego. W Pawle –młodym człowieku – obudziła się energia, którą zaczął przekazywać wszystkim wkoło. Dzisiaj mamy Fundację Oczami Brata, mamy wiele inicjatyw, które powstały wokół niej. Znamy tę działalność z bardzo wielu dziedzin, jak prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, mieszkań treningowych, asystentury społecznej, klubokawiarni i kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, teatrów, a od dziś również Domu Oczami Brata.

Prezydent podkreślał, że wybudowany dom będzie pomagał również w budowie... dobrych relacji.

– Macie w swoim dorobku wiele potrzebnych inicjatyw, ale ta jest sztandarowa. Jestem pewien, że Dom będzie sprzyjał zbliżaniu osób z niepełnosprawnościami do osób pełnosprawnych, które czasami, może nie mając bliskiego kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami, nie do końca wiedzą, jak w danej sytuacji się zachować. Dzięki Waszej działalności na pewno będą likwidowane różnice w funkcjonowaniu, będzie więcej zrozumienia. Trzymam kciuki, żeby ta inwestycja była kolejnym etapem rozwoju dla tych osób, które chcą po prostu pomagać innym – mówił.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że miasto także zaangażowało się w to niezwykle przedsięwzięcie.

– Cieszę się również, że miasto dołożyło do tego dzieła swoją malutką cegiełkę. Trzy lata temu ta droga, przy której znajduje się Fundacja i Dom, wyglądała jak plac budowy, dzisiaj można tutaj dojechać bez problemów. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazje współpracować jeszcze przy innych projektach, a wszystko po to, żeby osoby, które tego potrzebują, mogły czuć się w Częstochowie zaopiekowanie – zaznaczał.

W programie uroczystości znalazło się miejsce na część artystyczną. Na scenie pojawili się więc podopieczni fundacji. Dawkę muzycznych emocji zapewnił też zespół, na którego czele stanęła aktorka i wokalistka Marta Honzatko.

W środę 24 maja o godz. 12.00 odbędzie się Pierwszy Dzień Otwarty Domu Oczami Brata. Podczas którego na nowej scenie zostanie zaprezentowany spektakl „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego.

Dom Oczami Brata zbudowano na działce mierzącej 2 tys. m kw., powierzchnia zabudowy to 1 tys. m kw. Do końca roku udzieli wsparcia 55 osobom z niepełnosprawnością. Będzie działał przez całą dobę. Mają tu funkcjonować mieszkania całodobowe, organizowane będą zajęcia dzienne. Swoją siedzibę znajdą w nim teatry: Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie.

Dom Oczami Brata złożony jest z dwóch budynków, składających się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową. W pierwszej znajduje się 12 pokoi (8 jednoosobowych i 4 dwuosobowe) z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, a także pokój asystenta. W drugiej części mieści się sala widowiskowa o powierzchni 170 m kw., garderoba dla artystów oraz biuro organizacji.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.