Nasz nowy teatr: Teatr Nowy

2021-03-28

Powstanie nowego teatru w Częstochowie ogłosił  w piątek 26 marca Paweł Bilski, szef Fundacji Oczami Brata. Wydarzenie miało miejsce na dzień przed Międzynarodowym Dniem Teatru w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20).
- Zakładamy Teatr Nowy, teatr, który ma być bliski widza, społeczności, bliski sercu. Ma być to teatr profesjonalny, skupiający wielu artystów, twórców, osoby pełnosprawne i z niepełnosprawnościami, które pragną realizować się i działać w tej materii artystycznej. Chcemy poruszać tematy, które z naszej perspektywy są najważniejsze. Zarówno dla nas samych, jak i dla społeczeństwa.
O jego założeniach opowiedział Szymon Kowalik - absolwent szkoły aktorskiej przy Tetrze Jaracza w Olsztynie, częstochowianin. Zespół składa się z młodych ludzi, którzy postanowili stworzyć sobie szansę działania. Wielu z nich jest po studium aktorskim w Olsztynie, ale chcą zaprosić młodych twórców związanych z Krakowem, Wrocławiem, Warszawą i innymi szkołami artystycznymi w całej Polsce, a także ważnych reżyserów, którzy może nie tworzyli jeszcze w Częstochowie.
Wśród współpracowników są Zuzanna Suliga, dziennikarka i miłośniczka teatru; Artur Bratek, animator kultury, w tym współorganizator wydarzeń takich jak Festiwal Teatrów Ogródkowych, działań w ramach programu "Aleje - tu się dzieje", wydarzeń podczas Nocy Kulturalnej oraz Łukasz Staniszewski - autor dramatów i książek, w tym świetnie przyjętej opowieści "Małe Grozy". Będzie odpowiedzialny za scenariusz pierwszego spektaklu, który powstanie w Teatrze Nowym, a zatytułowany został "Cebula".
Teatr Nowy będzie zaangażowany m.in. w planowany Festiwal Kultury Alternatywnej, na który z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna udało się otrzymać dofinansowanie - 206 tys. zł. Działaniami takimi jak koncerty, spektakle, czytania performatywne czy mural planuje się ożywienie dzielnicy Stare Miasto, pokazanie jej uroku i talentów.
Przy okazji powołania Teatru Nowego Paweł Bilski wspomniał o jeszcze jednym przedsięwzięciu: "Książce z dedykacją". W "Alternatywie 21" pozostawił książkę o Annie Dymnej z autografem i kilkoma słowami aktorki, dopisał do tego własną dedykację, zachęcając, by mieszkańcy naszego miasta przynosili tu swoje książki, ze swymi dedykacjami, aby i one zostały w lokalu, by zainteresowani mogli je czytać.
Teatr Nowy ma już stronę na Facebooku, z której można będzie czerpać wiadomości o bieżących wydarzeniach.
Na zdjęciu: dwaj młodzi miłośnicy teatru Paweł Bilski i Szymon Kowalik
Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.