Nie żyje prof. dr hab. inż. Maciej Mrowiec, prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej

2022-12-15

13 grudnia 2022 r. w wieku 48 lat zmarł nagle profesor Maciej Mrowiec, prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej. 

Od początku swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Infrastruktury i Środowiska uczelni. Tam w 1998 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta, w następnych latach uzyskiwał kolejne stopnie naukowe – doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska (2003 r.) oraz doktora habilitowanego nauk technicznych (2010 r.). Ukoronowaniem jego naukowych osiągnięć był tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych (2022 r.). Zainteresowania naukowe profesora były związane z gospodarką wodną w obszarach zurbanizowanych, opublikował 20 autorskich oraz 65 współautorskich artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, był autorem bądź współautorem 6 monografii i 15 rozdziałów w monografiach. Pełnił funkcję promotora w 5 przewodach zakończonych uzyskaniem stopnia doktora, był również recenzentem w 3 postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego. W 2012 r. został wybrany na dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii. W latach 2016–  2019 pełnił funkcję członka prezydium Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. W kadencji 2016–2020 był prorektorem ds. innowacji i rozwoju oraz dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska. W 2020 r. objął stanowisko prorektora ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej, które pełnił do tej pory.

Wspierał wiele działań na rzecz miasta: był przewodniczącym Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Częstochowy oraz członkiem Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Częstochowy. 

Zawsze z uśmiechem, życzliwością dla innych, z niespożytą energią do działania, pełen pomysłów. Humanista, w centrum swoich zainteresowań stawiał człowieka i traktował jako wyjątkową jednostkę. Lubił sport, uprawiał amatorsko koszykówkę, siatkówkę, jeździł na snowboardzie i biegał. Odpoczywał, słuchając muzyki i podcastów.  

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.