Noc za symboliczną złotówkę

2023-05-13

Podczas Nocy Muzeów dziś, 13 maja na jaw wyjdą różne sekrety, zarówno dotyczące kuracjuszy dawnych uzdrowisk, jak i związane z buduarem czy właściwościami ziołowych eliksirów - zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 r. Pomysł był prosty: w wybranym dniu instytucje udostępniają swoje obiekty, a atrakcje odbywają się wieczorną i nocną porą. Obok propozycji standardowych (jak zwiedzanie stałych i czasowych wystaw), w program wplecione są atrakcje specjalne (np. warsztaty czy prezentowanie miejsc, które zazwyczaj pozostają niedostępne dla zwiedzających). Udział możliwy jest zawsze za symboliczną opłatą lub całkowicie za darmo.
W Polsce pierwszą taką „Noc” zorganizowano w Poznaniu 20 lat temu. Potem pomysł trafił m.in. do Krakowa i Warszawy. Od lat impreza odbywa się również w Częstochowie. W tym roku włączyły się do niej niemal wszystkie obiekty instytucji.
Noc Muzeów 2023 już dziś, w sobotę 13 maja. Muzeum Częstochowskie zaprasza od godz. 16.00 do 23.00. Obok wystaw (które będzie można zwiedzić z kuratorami lub autorami) czekają spotkania, wykłady, warsztaty…
Jak można spędzić ten dzień? Jeśli zajrzymy np. do Ratusza, mamy szansę trafić choćby na rodzinne warsztaty zdobienia wachlarzy, inspirowane eksponatami prezentowanymi na wystawie „Damą być… Moda, szyk, sekrety buduaru” albo na spotkanie – zapewne pełne sekretów i tajemnic - „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk”, towarzyszące ekspozycji, którą wciąż można oglądać w Pawilonie Wystawowym.
Z kolei w Galerii Dobrej Sztuki nocą z gośćmi spotka się np. Mirosława Truchta-Nowicka, autorka doskonałej wystawy „To” (wydarzenie połączone zostanie z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze).
Jeśli przejdziemy się do Parku im. Stanisława Staszica, możemy zajrzeć do dwóch obiektów muzeum. W każdym czekają zaś kuratorskie opowieści. W Pawilonie Wystawowym czeka wspomniana ekspozycja „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, a w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - „Dzieje górnictwa rud żelaza”.
Specjalne propozycje (w ramach projektu „Etnobotanika w muzeum”) przygotowano też w Kamienicy Mieszczańskiej. Dzieci wezmą udział w warsztatach „Mały botanik – zielnikowa przygoda”, z kolei dorośli przeniosą się do świata naparów, wyciągów i eliksirów, by poznać botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej. Pod tym samym adresem, czyli przy ul. Katedralnej 8 mieści się również Muzeum Żydów Częstochowian. Tam można będzie zwiedzić wystawę „Żydzi Częstochowianie”.
Miłośnicy poezji z pewnością z przyjemnością odwiedzą Muzeum Haliny Poświatowskiej i wezmą udział w spotkaniu „Kocham życie, przyjacielu…”, które poprowadzi brat poetki Zbigniew Myga.
Udziału w Nocy Muzeów nie należy ograniczać do centrum miasta. Warto wybrać się również na Raków. W Rezerwacie Archeologicznym jest nieco mrocznie, bowiem czeka tam pełne tajemnic cmentarzysko kultury łużyckiej. Do epoki datowanej na lata 1300 – 400 p.n.e. zabiorą częstochowianki i częstochowian pracowniczki Działu Archeologii. A ponieważ z ul. Łukasińskiego 20 na Rejtana 13 nie jest szczególnie daleko, można poszerzyć wycieczkę o wizytę w Archiwum Państwowym. Będzie to spora gratka, bowiem tylko przez kilka wieczornych godzin na ujawnienie czekają „Tajemnice magazynów archiwalnych”.
Wstęp do każdego obiektu kosztował będzie tylko złotówkę. Na warsztaty obowiązują zapisy, o miejsca należy pytać pod numerem tel. 504 757 502.

Program „Nocy Muzeów 2023”

Ratusz / plac Biegańskiego
* 17.00–18.00 – „Z Piłsudskim nad Niemnem, czyli o miłości w Druskienikach” - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”
* 18.30–20.00 – „Sekrety wachlarzy” – rodzinne warsztaty zdobienia wachlarzy inspirowane eksponatami prezentowanymi na wystawie „Damą być… Moda, szyk, sekrety buduaru”, prowadzenie: Katarzyna Ociepa i Justyna Cocyk z Działu Edukacji i Wystaw
* 20.30–21.30 – spotkanie z Małgorzatą Szczęsną, kierowniczką Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
* 21.30–22.30 – spotkanie z Mariuszem Grzybem z Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
* 21.30–22.30 – „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk” - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”
* 22.00–22.30 – spotkanie z dr. Juliuszem Sętowskim, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”

Galeria Dobrej Sztuki / al. NMP 47
* 19.30–20.00 – „Cała moja twórczość jest ucieczką w metafizykę. Twórczość Jerzego Nowosielskiego i artystów Grupy Krakowskiej” - wykład dr Katarzyny Sucharkiewicz, kierowniczki Działu Sztuki na wystawie „Sztuka Polska XIX i XX wieku”
* 20.30–21.30 – „Synonimicznie” - spotkanie z artystką prac Mirosławą Truchtą-Nowicką na wystawie „To” połączone z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze

Pawilon Wystawowy / Park Staszica
* 19.00–20.00 i 20.00–21.00 – spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim na wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Park Staszica
* 18.00–19.00 i 21.00–22.00 – spotkania z dr. Łukaszem Pabichem z Działu Historii na wystawie „Dzieje górnictwa rud żelaza”

Kamienica Mieszczańska / Muzeum Żydów Częstochowian / ul. Katedralna 8
* 16.30–17.30 i 18.00–19.00 – „Mały botanik – zielnikowa przygoda” - warsztaty dla dzieci, prowadzenie: Agnieszka Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii, Elżbieta Janik z Działu Przyrody
* 20.00–21.00 – „W świecie naparów, wyciągów i eliksirów – botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej” - wykład Eweliny Mędrali-Młyńskiej, kierowniczki Działu Etnografii i Elżbiety Janik z Działu Przyrody
* 19.00–20.00 – spotkanie z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Żydzi Częstochowianie”

Rezerwat Archeologiczny / ul. Łukasińskiego 20
* 18.00–19.00 – spotkanie z Magdaleną Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”
* 19.00–20.00 – spotkanie z Gertą Bielińską z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej / ul. Jasnogórska 23
* 20.00–21.00 – „Kocham życie, przyjacielu…” – spotkanie ze Zbigniewem Mygą, bratem Haliny Poświatowskiej

Archiwum Państwowe w Częstochowie / ul. Rejtana 13
* 18.00–21.00 – „Tajemnice magazynów archiwalnych” – spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.