„Norwid” po chińsku

2023-05-08

Na jeden dzień IX LO spowiła aura Orientu. Liceum odwiedził ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Podpisano też umowę w sprawie nauczania języka – a szkoła z taką ofertą to dla miasta mocny atut w oczach inwestorów - informuje Biuo Prasowe Urzędu Miasta.

Międzynarodowy Dzień Języka Chińskiego zorganizowało w swojej siedzibie IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida we współpracy z Instytutem Konfucjusza przy Politechnice Warszawskiej oraz ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Stąd obecność w szkole czteroosobowej delegacji z tej placówki dyplomatycznej. Przewodził jej ambasador Sun Linjiang.

Na spotkaniu w „Norwidzie” w imieniu samorządu miasta był obecny zastępca prezydenta Piotr Grzybowski. Szkołę reprezentował jej dyrektor Krzysztof Wachowiak. Obaj otrzymali od ambasadora ChRL upominki stworzone przez chińskich artystów. 

Liceum zawarło umowę o współpracy w kwestii zapewnienia szkole nauczyciela języka chińskiego. Ze strony IX LO podpisał ją dyrektor Krzysztof Wachowiak, a ze strony chińskich partnerów – radca ds. edukacji Yi Jun.

Z punktu widzenia miasta, lokalna szkoła mająca w swojej ofercie edukacyjnej język chiński z pewnością nie ujdzie uwagi inwestorów przyglądających się potencjałowi Częstochowy. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tej chwili naucza się tego języka w szkołach 140 krajów.

Spotkanie z chińskimi gośćmi miało swoje elementy artystyczne. Yu Mingjie, doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie zagrała dwa utwory na tradycyjnym instrumencie guzheng (będącym kuzynem europejskiej cytry). Odtańczono także przepiękny „Taniec Lwa”, nad którym czuwał Piotr Osuch, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej. Zaprezentowała się też Maria Lejczak, 11-latka z Gdyni, zdobywczyni I nagrody w finale 2. Międzynarodowego Konkursu Języka Chińskiego dla szkół podstawowych w 2022 r. Śpiewała i opowiadała o swojej trwającej już cztery lata przygodzie z nauką chińskiego. Zrobiła to i w języku Norwida i w mowie ambasadora Sun Lin Jianga. Wystąpił również chór liceum. 

Podczas warsztatów w dużej sali gimnastycznej szkoły można było nieco się potrudzić – czy to próbując kreślić chińskie znaki z użyciem specjalnego atramentu i pędzla, czy manipulując chińskimi pałeczkami (a te ostatnie mocno „gonią” swojskie noże i widelce – wszak dołączane są choćby do gotowych produktów dostępnych w spożywczych marketach, o barach sushi nawet nie wspominając). W Chinach znaczenie kulturowe pałeczek wykracza poza sferę zwykłego posilania się; wiążą się z nimi rozmaite aspekty obyczajowe – np. wbijanie ich w potrawę na sztorc ma przynosić nieszczęście, bo kojarzy się z… pogrzebowymi kadzidłami.

Młodzież miała też okazję udziału w rytuale parzenia białej herbaty. Nie jest taki prosty jak u nas na co dzień – bo sporo tam wyparzania, przelewania, rozlewania... Ostatecznym wyzwaniem była próba okiełznania wspomnianego już tradycyjnego instrumentu guzheng. Wszystkim tym warsztatom towarzyszyły gry i zabawy ruchowe rodem z Kraju Środka, co w całości okazało się potężnym jak na jeden dzień ładunkiem tamtejszej kultury i obyczajowości.

Fot. Dariusz Gawroński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.