O dziejach piłkarskiego Rakowa w plenerze

2024-04-22

Przy ul. Łukasińskiego 40 można oglądać plenerową wystawę poświęconą historii RKS Raków. To wspólny pomysł klubu i częstochowskich jednostek oświatowych – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

Z inicjatywą stworzenia takiej wystawy wyszło wspólnie kilka podmiotów – Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz RKS Raków. Samym przygotowaniem ekspozycji zajął się Zespół Szkół Technicznych wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, a sfinansowano ją ze środków RKS Raków. 

Wystawę „Raków. Jak to się zaczęło…” otwarto 18 kwietnia przy dźwiękach skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego hejnału Miasta Częstochowy. Melodię zagrał Antoni Sosnowski. W otwarciu wzięli udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a także wiceprezes RKS Raków Dawid Krzętowski, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz ks. Mateusz Olejnik z parafii św. Józefa Rzemieślnika. Asystował im młodzieżowy reprezentant kraju Max Pawłowski.                 

Na spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy przyszły dzieci i młodzież ze szkół na Rakowie. Wśród gości byli przyjaciele RKS Raków, związani z klubem szkoleniowcy, znawcy dziejów zarówno Częstochowy, jak i dzielnicy i samego klubu – jak Roman Sitkowski, autor książki „Raków. Dzieje dzielnicy. Dziedzictwo historyczne i kulturowe na przestrzeni wieków” i Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. 

O genezie i dziejach RKS opowiadał Grzegorz Basiński – historyk  z rodziny o sportowych tradycjach, autor wielu publikacji i audycji o historii Częstochowy, dzielnicy Raków oraz klubu. O swoich doświadczeniach sportowych mówili Oskar Kubik i Piotr Nocoń;  odpowiadali także na pytania z sali. Na koniec można sobie było pstryknąć selfiaka  z piłkarzami oraz zaprezentowanymi na spotkaniu trofeami RKS Raków. 

Jak podaje w swej książce Roman Sitkowski, początki późniejszej dzielnicy Częstochowy to las Raków – mowa o nim w dokumencie rewizji starostwa olsztyńskiego z 1631 roku.  O pierwszych dziesięciu mieszkańcach tamtego terenu wspomina z kolei dokument z roku 1827. W latach 1896-1902 Bernard Ludwik Hantke wybudował w ówczesnej wsi Raków koło hutę wraz z osiedlem przemysłowym w postaci istniejącego wciąż pałacyku (obecnie Miejski Dom Kultury), domów inżynierskich, majstrowskich i robotniczych. Tak powstała osada przemysłowa, wchodząca wraz z Błesznem w skład gminy Huta Stara. Ważną datą w historii osady była rewolucja 1905–1907, gdy robotnicy Rakowa, walcząc m.in. o swoje prawa, utworzyli „republikę rakowską” – fragment wolnej Polski w zaborze rosyjskim. W 1906 r. w jednym z domów inżynierskich Józef Piłsudski spotkał się z lokalnym kierownictwem Polskiej Partii Socjalistycznej. Tę konspiracyjną wizytę osłaniał młody Janusz Głuchowski – członek Organizacji Bojowej PPS, od 1914 r. w Legionach Polskich, późniejszy generał.   Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Rakowa było powstanie parafii św. Józefa Rzemieślnika oraz – w 1910 r. –  Cmentarza Rakowskiego. 

Początki rakowskiego sportu sięgają natomiast 1914 r., gdy powstał Klub Sportowy „Jedność”. Później powstały dwa nowe – KS „Sparta” i KS „Racovia”.  W 1927 r. w miejsce tego ostatniego powstał Robotniczy Klub Sportowy „Raków” Sekcja OM TUR. Za boisko służył dawny tor wyścigów rowerowych i motocyklowych. Przed wybuchem II wojny „Raków” uzyskał awans do najwyższej w mieście klasy A. Okres okupacji niemieckiej to działalność tajnego RKS „Raków”. Najlepszy piłkarz klubu, Józef Trauc, w tamtym czasie został postrzelony w kolano, co wyeliminowało go z uprawiania sportu. Zamordowany w obozie koncentracyjnym został przedwojenny prezes klubu Marian Federak. W 1945 r. RKS „Raków” wznowił jawną działalność. 22 lipca 1955 r. otwarto nowy stadion, a rok później – istniejący do dziś budynek klubu. W 1957 r. powrócono do historycznej nazwy RKS ,,Raków” Częstochowa. W 1962 r. jego drużyna zdobyła swój pierwszy awans do ówczesnej II ligi (obecnie I liga)… 


Fot. Łukasz Kolewiński / UM 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.