O obozach zagłady i zbrodniach nazistów – dla żyjących w XXI wieku

2023-05-24

– Jestem pasjonatem historii II wojny światowej,  szczególnie tematów obozów śmierci, eksterminacji, Holokaustu, zbrodni nazistowskich, zbrodni przeciwko ludzkości – mówi Paweł Krupiński, specjalista IT. Swą wiedzą postanowił się dzielić z innymi, a stworzona przez niego strona internetowa uświadamia skalę i okrucieństwo wojennej machiny ludobójstwa.

Większość życia mieszkał w Katowicach, 30 minut drogi od Muzeum Auschwitz Birkenau, gdzie często bywa także obecnie.

Od lat podróżuje do byłych niemieckich i nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady oraz pozostałych miejsc związanych z tematyką ludobójstwa i martyrologii. Z aparatem fotograficznym odwiedził z aparatem fotograficznym ponad 400 razy m.in Auschwitz, Auschwitz Birkenau, Treblinka, Sobibór, Bełżec, Majdanek, Chełmno nad Nerem, Stutthof, Gross-Rosen, Plaszow, Pustków, Theresienstadt, Bergen-Belsen, Buchenwald, Flossenbürg, Fort VII Posen, Fort IX Kaunas, Mały Trościeniec, Mauthausen-Gusen, Mittelbau-Dora, Natzweiler-Struthof, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Dachau, Ravensbrück, Soldau, Sachsenhausen; miejsca masowych zbrodni Einsatzgruppen, m.in Kowno, Ponary, Babi Yar, Ryga oraz pozostałe istotne miejsca (Wannsee, miejsce operacji Anthropoid, Wilczy Szaniec, byłe getta, miejsca deportacji). Dokumentacja fotograficzna tych podróży liczy kilkanaście tysięcy zdjęć.

Wiedzę pogłębia poprzez konsultacje historyczne, setki przeczytanych książek, obejrzanych filmów dokumentalnych i historycznych na temat Holokaustu, obozów, III Rzeszy, Cesarstwa Niemieckiego i republiki Weimarskiej (zaczynając od towarzystwa Thule 1918 po 1945), zbrodniczych organizacji takich, jak: SS, SD, Gestapo, Einsatzgruppen (z uwzględnieniem udziału kolaborantów), losów powojennych zbrodniarzy nazistowskich i następstw historii II wojny światowej. Stara się dotrzeć do zeznań świadków, rozmawiać z żyjącymi byłymi więźniami, konsultować z pracownikami muzeów i przewodnikami.

Zagadnieniem zajmuje się od 2005 r. Efekty wyjazdów oraz licznych poszukiwań  zamieszcza na swej stronie Death Camps Memorial Site (https://www.deathcampsmemorialsite.com). Wiedza informatyczna, którą posiadł, pozwoliła mu wykonać rozbudowany, nowoczesny serwis internetowy oraz profesjonalnie przygotowywać na jego potrzeby materiały graficzne: zdjęcia, animacje, mapy. Strona jest prowadzona w językach polskim i angielskim, ma zasięg międzynarodowy dzięki wykorzystaniu Internetu, serwisów social media, platform streamingowych, ma już ponad 220 tysięcy odwiedzin. Jej dopełnienie stanowią aktywnie prowadzone profile Facebook oraz Instagram

Swą wiedzę pan Paweł wykorzystuje w autorskich artykułach, wzbogacanych zdjęciami, filmami, nagraniami z drona.

Nie jest to jedyna forma jego działalności popularyzatorskiej. Twórca Death Camps Memorial Site pracuje nad publikacją "Podobozy Auschwitz: wczoraj i dziś". Pragnie w ten sposób istotnie poszerzyć wiedzę, którą dziś dysponujemy - mało kto bowiem wie obecnie, że oprócz macierzystego obozu Auschwitz istniało 48 podobozów. Pan Paweł przygotowuje wystawy fotograficzne (np. Pokazywaną w Warszawie i we Wrocławiu wystawę „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II Rzeczypospolitej”), organizuje również wyjazdy historyczne śladami zbrodni.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.