Od 1 września zmiany w opłatach za przedszkola

2021-04-16

Częstochowscy radni zmienili uchwałę w sprawie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto - informuje Biuro Prasowe magistratu.
Od 1 września w dalszym ciągu placówki te będą zapewniać bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin dziennie. Za każdą kolejną rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej ustalono opłatę w wysokości 1 zł.
Uchwała znosi więc 100-procentowe zwolnienie rodziców i opiekunów dzieci w wieku 2,5-5 lat z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w wymiarze przekraczającym 5 godzin dziennie.
Obowiązujące od 1 września 2014 r. 100-procentowe zwolnienie z opłat było związane z wprowadzeniem od 1 września 2013 r. dofinansowania z budżetu państwa zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego. Wzrost wydatków budżetu miasta związanych z korzystaniem z wychowania przedszkolnego w placówkach samorządowych przewyższył jednak wzrost dochodów z tytułu dotacji celowej z budżetu państwa, przypadającej na dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w tych placówkach.
Utrzymująca się od lat znaczna różnica pomiędzy dotacją celową z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego a wydatkami ponoszonymi na wychowanie przedszkolne w placówkach samorządowych wynika przede wszystkim z faktu, że kwoty dotacji ustalone w 2013 r. nie uległy zmianie. Tymczasem miały miejsce podwyżki wynagrodzeń, które znacząco wpłynęły na wzrost wydatków związanych z zatrudnieniem w placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez samorząd. Chodzi o podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę (z 1.850 zł w 2016 r. do 2.800 zł w 2021 r.).
Dotacja na dofinansowanie zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego nie uwzględnia podwyżek wynagrodzeń, jakie miały miejsce w latach 2016-2021, których ciężar musi ponosić budżet miasta. Wbrew przyjętym przez ustawodawcę założeniom dotacja nie zapewnia więc gminom środków finansowych na rozwój wychowania przedszkolnego. Wzrost wydatków budżetu miasta związanych z realizacją zadań w zakresie wychowania przedszkolnego, któremu nie towarzyszy odpowiedni wzrost dofinansowania z budżetu państwa powoduje więc, że miasto jest zmuszone do pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego.
Miesięczna opłata za pobyt dziecka w samorządowej placówce wychowania przedszkolnego w wymiarze 4 godzin ponad bezpłatne 5 godzin (czyli w sumie 9 godzin dziennie) wynosić będzie od 82 do 88 zł w zależności od liczby dni roboczych w miesiącu. Jeżeli pobyt dziecka będzie trwał krócej niż 4 godziny (ponad bezpłatne 5 godzin) kwota ta będzie niższa.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.