Od soboty jesteśmy w czerwonej strefie

2020-06-29

Częstochowa znalazła się na liście ponad 150 miast i powiatów objętych czerwoną strefą. Od soboty 17 października czekają nas nowe obostrzenia, bardziej radykalne niż poprzednio, bo rząd wprowadza kolejne ograniczenia - informuje BiuroPrasowe Urzędu Miasta.

 

Od soboty 17 października w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one wejdą w życie od 19 października, czyli po weekendzie.

W strefie czerwonej, a więc i w Częstochowie, w szkołach ponadpodstawowych oraz wyższych obowiązywać będzie nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). 

Rząd wprowadza też ograniczenia liczby klientów w placówkach handlowych -  5 osób na 1 kasę. Nadal robiąc zakupy – oprócz zakrywania ust i nosa - musimy nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

W uroczystościach religijnych może brać udział nie więcej niż 1 osoba na 7m kw.

Od 19 października w strefie czerwonej, a więc także w Częstochowie będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela, konsolacje itp.

Niezależnie od strefy ograniczona też będzie liczba osób w transporcie publicznym. W autobusach i tramwajach MPK zajętych może być tylko 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Lokale gastronomiczne w całym kraju, niezależnie od strefy, będą mogły być otwarte tylko od godz. 6.00 do 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 zamawiać posiłki będzie można wyłącznie na wynos. 

Zawieszona też zostaje działalność siłowni, klubów fitness, basenów i aquaparków.

Od soboty, wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w pomieszczeniach, np. w teatrze, filharmonii, w klubach muzycznych pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc - oraz zachowania 1,5-metrowej odległości między widzami. 

Jeżeli chodzi o częstochowskie instytucje kultury, Teatr im. Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska i Ośrodek Kultury Filmowej "Iluzja" będą dalej działać, oczywiście z limitem 25% publiczności na widowni.

W przypadku Filharmonii nie będzie imprez, koncertów i spektakli zewnętrznych (impresaryjnych), a w przypadku koncertów własnych możliwe są zmiany repertuarowe (w przypadku np. zbyt dużego składu orkiestry niezbędnego do wykonania danego programu).

OKF oferuje też możliwość oglądania filmów online w ramach projektu mojeekino.pl Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Więcej szczegółów: www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=14615   

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje też zakaz korzystania z wesołych miasteczek, parków rozrywki i rekreacyjnych.

Od 10 października wszyscy - niezależnie od strefy, w której przebywają – mają obowiązek zakrywania ust i nosa: w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, na cmentarzu. Maseczek nie musimy nosić w lesie, w parku, na zieleńcu.

Od soboty, 17 października, w strefie czerwonej znajdą się 152 powiaty, w tym Częstochowa i 11 miast wojewódzkich. Premier i minister zdrowia ogłosili listę nowych obostrzeń i zaprezentowali zaktualizowaną listę powiatów, które od soboty będą obowiązywać w czerwonej strefie, podczas konferencji prasowej w czwartek, 15 października po południu.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 8099 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 91 zakażonych osób. W Częstochowie w piatek rano (16 X) liczba osób zakażonych od początku pandemii przekroczyła 1000 osób, a liczba osób obecnie zakażonych w mieście - 600. Blisko 800 mieszkanek i mieszkańców miasta jest na kwarantannie.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.