Oskarżony za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego

2022-11-24

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu Sebastianowi Z., dotyczący zdarzenia drogowego w Częstochowie 15 listopada 2021 r., w wyniku którego śmierć poniósł 47-letni pieszy.

Jak informuje rzecznik prasowy prokurator Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że 15 listopada 2021 r. o godz. 19.00 Sebastian Z. w towarzystwie żony jechał samochodem marki BMW od skrzyżowania ul. Sobieskiego z al. Wolności w kierunku al. Jana Pawła II. Kierowca prowadził pojazd z niebezpieczną prędkością 81 km/h przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Na tym odcinku drogi Sebastian Z. przejechał przez 3 przejścia dla pieszych, choć sygnalizacja świetlna wskazywała dla jego kierunku kolor czerwony. Przejeżdżając przez skrzyżowanie al. Wolności z alejami NMP., wjechał na przejście dla pieszych, na którym znajdowało się co najmniej 10 osób. Piesi, aby uniknąć potrącenia, uciekli na pobocze. Na tym skrzyżowaniu Sebastian Z. potrącił przechodzącego na zielonym świetle 47-letniego mężczyznę. Przed potrąceniem nie wykonał żadnych manewrów obronnych, takich jak hamowanie lub zmiana kierunku jazdy. 

Po potrąceniu pieszego Sebastian Z. nie zatrzymał pojazdu i kontynuował jazdę al.  Kościuszki, zwiększając prędkość do 94 km/h. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów uderzył w tył prawidłowo poruszającego się samochodu marki AUDI, którym podróżowały 4 osoby.  

W wyniku wypadku 47-letni mężczyzna odniósł poważne obrażenia ciała, na skutek których zmarł w szpitalu 8 grudnia 2021 r. 

W postępowaniu ustalono, że prowadząc samochód, Sebastian Z. naruszył sądowe zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, z których jeden obowiązywał do czerwca 2022 r., a drugi do października 2025 r. Ponadto stwierdzono, że znajdował się pod wpływem środka odurzającego – leku opioidowego.   

W śledztwie Sebastianowi Z. przedstawiono zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem środka odurzającego i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sebastian Z. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw oraz wyjaśnił, że nie pamięta przebiegu zdarzeń. 

W przeszłości był wielokrotnie karany m.in. za przestępstwa naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. 

W toku śledztwa na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwa grozi do 12 lat pozbawienia wolności. 

Sąd Rejonowy w Częstochowie wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 7 grudnia 2022 r.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.