Pierwsze takie rondo w Polsce

2021-03-24

W Częstochowie powstało pierwsze w Polsce Rondo Praw Kobiet. Chodzi o nowe rondo przy dworcu PKP Stradom. – Nowa nazwa ma stanowić pewien symbol Częstochowy jako miasta, które wspiera kobiety. Wysiadając z pociągu, podróżni znajdą się w bezpośredniej okolicy Ronda Praw Kobiet, co stworzy im okazję poznania wartości, jakie reprezentuje nasze miasto - twierdzi radny Lewicy Sebastian Trzeszkowski – pomysłodawca nazwy.

Pod koniec 2020 r. częstochowscy radni przegłosowali uchwałę, w myśl której nowe rondo przy dworcu PKP Stradom będzie Rondem Praw Kobiet. Nazwa została przegłosowana stosunkiem głosów 17-7 (4 radnych wstrzymało się od głosu). Teraz, po wejściu uchwały w życie i dopełnieniu wszystkich formalności, zostały oficjalnie zamontowane tabliczki z nazwą ronda.

Nazwane rondo przy dworcu PKP Stradom powstało niedawno, przy okazji budowy centrum przesiadkowego.

* Nie po raz pierwszy Częstochowa wspiera Kobiety

W 2018 roku Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka ds. równych szans zwróciła się o nazwanie imieniem małżonki Władysława Biegańskiego ulicy, skweru, placu, ronda lub innego miejskiego obiektu. Wtedy w Częstochowskim Roku Kobiet rada miasta jednogłośnie podjęła decyzję, aby rondu przy ul. Drogowców - obok mostu nad Wartą - nadać imię Mieczysławy Biegańskiej - działaczki na rzecz praw kobiet.

Częstochowa wspiera prawa kobiet oraz prawa człowieka także w związku z ostatnimi wydarzeniami, czego wyrazem jest m.in. przyjęte przez częstochowską Radę Miasta większością głosów stanowisko przeciw decyzji „quasi Trybunału Konstytucyjnego” w sprawie aborcji. Rada Miasta w Częstochowie jako pierwsza w Polsce przyjęła oficjalne stanowisko w tej sprawie.

* Rondo Praw Kobiet w kolejnych miastach 

Po Częstochowie, która jako pierwsza w Polsce ma Rondo Praw Kobiet, taka nazwa jest procedowana przez radę miasta w Sosnowcu, w Tarnowskich Górach są zbierane podpisy pod taką inicjatywą. Dyskusja nad takim pomysłem toczy się również w Warszawie. 

* Historyczny montaż 

W historycznym montażu tabliczek (urządzeń informacyjnych ruchu drogowego) pierwszego w Polsce „Ronda Praw Kobiet” wzięli udział: Sebastian Trzeszkowski, radny Lewicy w Częstochowie i pomysłodawca nazwy, przedstawicielki Strajku Kobiet Magda Wink-Dziewiatowska, Kamila Łyczba-Marszałek, przedstawicielki Klubu Radnych Lewicy Ewa Lewandowska i Iwona Zbrojkiewicz, przedstawicielki Klubu Radnych KO Barbara Gieroń i Agata Pawłowską, przedstawicielka Forum Równych Szans i Praw Kobiet Martyna Wyżynkiewicz oraz częstochowski lekarz i poseł Zdzisław Wolski. 

Fot. Materiały organizatorów

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.