Pilnuj swojego drinka i napoju

2022-08-02

W wakacje częściej wychodzimy ze znajomymi do klubów, barów czy dyskotek i chętniej poznajemy nowych ludzi. Spędzając w ten sposób wolny czas, musimy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, gdyż w takich miejscach jesteśmy szczególnie narażeni na podanie tzw. „pigułki gwałtu”. Aby wykluczyć takie sytuacje, stosujmy się do policyjnych zaleceń.

„Pigułka gwałtu” to związek chemiczny, które wywołuje u potencjalnej ofiary określone zachowania. Taka osoba staje się całkowicie bezradna i nie ma szans na podjęcie obony. Bezwładnie poddaje się wszelkim sugestiom, robi to, co każe jej napastnik, nie ma najmniejszej świadomości, co się dzieje dookoła – nie odczuwa nawet bólu. „Pigułka gwałtu” bardzo szybko przedostaje się z krwią do mózgu, wywołując u ofiar wręcz niemożliwą do opanowania senność. Najczęściej stosowana jest wobec kobiet bawiących się w klubach, dyskotekach i innych lokalach rozrywkowych. Jednak również mężczyźni padają jej ofiarą i często dopiero następnego dnia dowiadują się, że w jakimś lokalu wydali nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza przy zawieraniu nowych znajomości. Powinniśmy być czujni i nieufni. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli nam bezpiecznie bawić się i spędzać czas wolny:

PAMIĘTAJ!

  • -obserwuj drinka, którego przyrządza ci barman czy kelner,
  • -poproś, aby otwierał butelkę czy puszkę z napojem przy tobie,
  • -nie pij drinka podarowanego przez nieznaną ci osobę,
  • -nie przyjmuj innych poczęstunków od obcych,
  • -nie wymieniaj się napojami,
  • -nie zostawiaj nawet na chwilę szklanki, otwartej -butelki czy puszki,
  • -po powrocie do stolika nie dopijaj wcześniej napoczętych napojów,
  • -unikaj samotnego wychodzenia do klubów czy na imprezy,
  • -jeśli poczujesz się źle, nigdy nie wychodź samemu! Poproś znajomych o odwiezienie do domu.

Jeżeli masz podejrzenie, że ktoś cię odurzył „pigułką gwałtu” i po wypiciu jakiegoś napoju zauważysz u siebie mdłości, zawroty głowy czy trudności z widzeniem, zwróć się o pomoc do zaufanej osoby. Należy jak najszybciej powiadomić o tym policję i pogotowie. Nawet szczątkowe informacje mogą pomóc zatrzymać sprawcę. Ważne są również badania potwierdzające obecność środka w naszym organizmie, dlatego też należy zgłosić się niezwłocznie do szpitala na badanie krwi. Zabronione jest za to pozostanie w ustronnych czy ciemnych pomieszczeniach. Nie należy również samotnie wracać do domu, wierząc, że spacer na świeżym powietrzu załatwi sprawę. Policja apeluje o rozwagę, ostrożność i ograniczone zaufanie względem nieznajomych!

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.