Po drugiej stronie słuchawki może być oszust

2021-04-02

Komenda Miejska Policji w Częstochowie wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” wznawiają akcję edukacyjną adresowaną do częstochowskich seniorek i seniorów, której celem jest informowanie o zagrożeniach i metodach stosowanych przez telefonicznych oszustów. Tylko od początku tego roku na terenie Częstochowy oszuści dodzwonili się do 20 seniorów, z których 8 straciło dorobek życia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Akcja edukacyjna adresowana do seniorów prowadzona we współpracy KMP w Częstochowie i ZGM „TBS” trwa cyklicznie od 2017 r. Początkowo pod hasłem „Bądź bezpieczny seniorze”, obecnie odbywa się pod nazwą „Stop telefonicznym oszustom”. Tak jak ostatnio celem działań jest informowanie seniorów o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą telefoniczne rozmowy z nieznajomymi.

Oprócz tego organizatorzy akcji apelują również do dzieci i wnuków seniorów.  

Oszuści dzwonią do starszych osób pod różnymi legendami, podając się np. za wnuczka, policjanta, pracownika administracji bloku czy innej instytucji publicznej. Częstochowska Policja bardzo często otrzymuje zgłoszenia od pokrzywdzonych, którzy zaufali przestępcom i w ten sposób pozbawili się dorobku życia. Tylko od początku tego roku w Częstochowie oszuści dodzwonili się do 20 seniorów. 8 z nich dało się oszukać i straciło łącznie ponad 230 tys. zł. W pierwszym kwartale 2021 r. do prób „oszustw na telefon” doszło także w budynkach administrowanych przez ZGM „TBS”. 

- Niestety, mimo działań prewencyjnych, wielu seniorów nadal wierzy w dobre zamiary osób znajdujących się po drugiej stronie słuchawki. Stąd potrzeba inicjowania dalszych akcji edukacyjnych. Liczymy, że przyniosą wymierne korzyści – mówi komendant miejski KMP w Częstochowie, insp. Dariusz Atłasik.   

W ramach akcji powstał spot radiowy z apelem do dzieci i wnuków seniorów oraz spot telewizyjny, w którym seniorzy z Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Staszica 10 ostrzegają swoich rówieśników przed przestępczymi metodami oszustów i dzielą się swoimi doświadczeniami w tej kwestii: „Mówił, że jest policjantem i biorę udział w tajnej akcji”, „Podawał się za mojego wnuczka”, „Przekazałam mu wszystkie oszczędności”. 

Działania edukacyjne trwają również w terenie. Dzielnicowi z Komendy Miejskiej w Częstochowie podczas codziennej służby docierają do osób starszych i samotnych, informując o zagrożeniach. W weekendy rozmawiają z mieszkańcami miasta i powiatu, przekazując im bezpłatne publikacje „Abecadło Bezpieczeństwa Seniora” i „Poradnik Edukacyjny. Bądź zdrowy i bezpieczny w mieszkaniu”, opracowane wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie.

 Poza działaniami medialnymi i plakatowymi ZGM „TBS” i Policja w przeszłości podejmowały także inne niestandardowe przedsięwzięcia. Do wytypowanych lokatorów – 300 osób w wieku senioralnym – mieszkających w zasobach ZGM TBS w Częstochowie, w 2017 r. dotarli dzielnicowi wraz z pracownikami miejskiej spółki  i bezpośrednio ostrzegali  przed oszustami działającymi pod różnymi legendami. W tym roku – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne – podobne działania w terenie nie mogą być realizowane. 

- Obecnie 20 procent lokatorów zasobu komunalnego stanowią seniorzy w wieku 70 plus. Chcemy, by czuli się bezpiecznie – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie. 

Częstochowska Policja wystosowała dodatkowo list do Kurii z prośbą o odczytanie specjalnego apelu do seniorów podczas niedzielnych mszy świętych na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, należy od razu odłożyć słuchawkę i wybrać numer 997 lub 112.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.