„Poezja jest najważniejsza” - nowy festiwal literacki

2021-12-09

Wyciągnąć poezję z kąta, przeciwstawić się dominacji obrazu, połączyć siły poetek i poetów – tego chcą twórcy nowego częstochowskiego festiwalu literackiego. Gros jego wydarzeń odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) od 9 do 11 grudnia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Twórcy festiwalu najwidoczniej zdają sobie sprawę, że język jako budulec rzeczywistości jest wypierany – jeśli już nie został wyparty – przez napierające wszelkimi możliwymi kanałami obrazy, produkowane codziennie w niedających się objąć umysłem ilościach. Organizatorzy festiwalu pragną śmiało sprzeciwić się hegemonii obrazu, dać mu odpór, wyciągnąć język poezji z marginesu, na który został zepchnięty. I chcą – jak napisano w manifeście – wyrąbać przestrzeń dla poezji… bezczelnością. Pozytywną bezczelnością. Jak piszą: w dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok, poezja musi być „pozytywnie bezczelna”. (…) spychana w kąt musi głośno się przypominać, a zarazem upominać o należne jej miejsce. O swoje prawa poezja ma upominać się dzięki połączeniu sił jej twórców – miejscowych i tych, których głos zdążył już wybrzmieć na krajowym forum. Takie współdziałanie ma szanse się udać, bo – zdaniem organizatorów festiwalu – poezja jednoczy silniej niż proza, jeszcze w miarę dobrze radząca sobie w konkurencji z obrazem…   

Obok spotkań autorskich (z Aleksandrem Wiernym, Karoliną Kułakowską, Konradem Górą, Robertem Rybickim) w programie nie zabraknie Turnieju Jednego Wiersza oraz koncertu zespół Jaźna. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. 

A oto szczegółowy program: 

9 grudnia (czwartek)

18.30 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Karoliną Kułakowską

Karolina Kułakowska jest poetką, prozaiczką i malarką, uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, opublikowała m.in. „Sztalugę w oknie” (2007), „Puste muzea” (2013), „Drugie cesarstwo” (2017). Na swoim literackim koncie ma również książkę prozatorską „Dziki marzyciel, opowieść o Oskarze Kokoschce” (2021). Zdobyła Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut roku. Publikowała m.in. w pismach „Pokolenia”, „sZAFa”, „PKPzin”. 

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zwolska-Płusa.


20.00 – Kawiarnia Alternatywa 21 (Stary Rynek) – Turniej Jednego Wiersza 

To konkurs literacki dla osób piszących wiersze. Polega na prezentacji jednego wiersza podczas wydarzenia na żywo. Wystarczy więc przyjść na Turniej, zgłosić się i przeczytać swój utwór przed publicznością. Przedstawione wiersze ocenia jury. Na osobę, która zwycięży, czeka nagroda pieniężna w wysokości 200 zł. Ponadto można zdobyć pakiety książek. W jury zasiądą: Karolina Kułakowska, Janusz Pawlikowski i Tomasz Florczyk.

10 grudnia

18.30 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie bezautorskie Dogmy

19.00 – Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Aleksandrem Wiernym 

Aleksander Wierny jest filozofem z wykształcenia, zawodowo zajmował się dziennikarstwem, obecnie pracuje jako urzędnik. Pisze poezję i prozę, na swoim literackim koncie ma kryminały „Światło” (2009) i „Teraz” (2012), horror „Krew i strach” (2015) i autobiografię „Matka mojego dziecka” (2003). Opublikował dwa tomy poetyckie „Sygontka” (2019) i „Częstochowa” (2020), obydwa zostały nominowane do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku „Orfeusz”. Tom poetycki „małe nowe ciała” (2021) i powieść „Słabnące światło sierpniowego słońca” (2021) to jego najnowsze książki.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Suskiewicz.

11 grudnia

19.00 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Konradem Górą i Robertem Rybickim 

Konrad Góra jest poetą, tłumaczem, wydawcą, aktywistą społecznym, autorem sześciu tomów poezji, między innymi „Nie” (2016), „Kalendarz majów” (2019), „Dzień został w nocy. Wiersze miłości i z nienawiści” (2021). Jest współredaktorem wrocławskiego artzina „Papier w dole”. Jego wiersze ukazały się w „Studium”, „Odrze”, „Monadzie”, „Portrecie”. Zwyciężał w Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu i Gliwicach. Zdobył Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2020 za tom „Kalendarz majów”, za który był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike.

Robert Rybicki jest poetą, pedagogiem-happenerem, byłym redaktorem pisma artystycznego „Plama” w Rybniku. Opublikował kilka książek poetyckich, m.in. „Dar Meneli” (2017), „Podręcznik naukowy dla onironautów” (2018), „POGO GŁOSEK” (2019). W 2021 r. ukazały się tłumaczenia jego poprzednich publikacji: „Dar Meneli” jako „Squatters’ Gift” w angielskim przekładzie Marka Tardiego oraz „Gram, mózgu” jako „Gram mozku” w czeskim przekładzie Petra Motýla. Rybicki został laureatem Górnośląskiej Nagrody Poetyckiej „Juliusz” w Rybniku. Organizuje cykl OPEN MIC w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Marcin Zegadło.


20.15 – Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1) – koncert zespołu Jaźna 

Jaźna to połączenie jazzu z punkiem i poezją, improwizacja muzyczna i tekstowa, słowo walczące z muzyką. To autorski projekt stworzony przez grupę przyjaciół. Jaźna wystąpi w składzie: Astek Cuprjak (gitara, śpiew), Lewy (gitara), Kania (perkusja), Natalia Bembnista (saksofon, śpiew), Michał Kaniecki (bas), Sławomir Forysiak (bębny), Dorota Cuprjak (śpiew), Rafał Cuprjak (krzyki, melorecytacja).

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.