Potrzeby humanitarne osób poszkodowanych, w tym dzieci, są krytyczne

2022-03-07

Globalny Klaster Ochrony (GPC) podkreśla, że pilnie potrzebne są opieka pourazowa i podstawowa opieka zdrowotna oraz niezbędne lekarstwa i środki medyczne. W wyniku walk, nalotów, ostrzałów artyleryjskich i ogólnej przemocy w kilku częściach Ukrainy zginęło 227 cywilów, w tym 15 dzieci. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) rannych zostało 525 cywilów, w tym 28 dzieci. W ciągu zaledwie siedmiu dni z Ukrainy uciekło milion osób. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce jest w trakcie ewakuacji kolejnych grup dzieci i rodzin zastępczych z Ukrainy. 

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) najbardziej niepokojąca sytuacja humanitarna występuje obecnie w największych obleganych lub prawie całkowicie odciętych miastach (m.in. w Kijowie, Mariupolu, Charkowie i Chersoniu) oraz na dotkniętej ciężkimi walkami linii kontaktowej w Donbasie. Nadal pojawiają się doniesienia o uszkodzeniach infrastruktury cywilnej, zwłaszcza budynków mieszkalnych.  –Dzieci przebywają w improwizowanych schronach, w piwnicach, gdzie siedzą i chowają się przed bombami. Niestety ataki bombowe i rakietowe wciąż się nasilają –  komentuje Serhii Lukashov, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych w Ukrainie. – Pomiędzy nalotami nasi psychologowie z SOS Ukraina uczą dzieci poprzez zabawę, jak się ukrywać, jak reagować na ataki. Staramy się zminimalizować psychologiczną traumę, czyniąc z tego, na ile to możliwe, zabawę, przeżycie, a nie traumę. Chociaż trauma niestety nadal istnieje.

Globalny Klaster Ochrony (GPC) stwierdza, że najpilniejszą potrzebą jest ułatwienie lokalnych wysiłków na rzecz ewakuacji osób mieszkających na dotkniętych obszarach, szczególnie osób starszych oraz niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej.  

Od początku ataku Rosji na Ukrainę Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce kładzie nacisk przede wszystkim na ewakuację dzieci i rodzin zastępczych z SOS Ukraina oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka. – Na ten moment ewakuowaliśmy 95 dzieci i 25 opiekunów, razem 120 osób, które przyjęliśmy już do wszystkich naszych lokalizacji – w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie.. Obecnie trwają kolejne próby ewakuacji komentuje Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. 

Partnerzy humanitarni zwiększają swoją obecność – zarówno na Ukrainie, jak i w krajach sąsiednich – zdolności logistyczne i reagowanie w sytuacjach kryzysowych, pomimo wyzwań związanych z bezpieczeństwem i logistyką. Pewna pomoc w nagłych wypadkach jest już dostępna w różnych częściach kraju, w tym artykuły żywnościowe i nieżywnościowe, zestawy higieniczne, wsparcie i informacje w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego. Dostęp do usług zdrowotnych, podstawowych leków i towarów rynkowych w Ukrainie jest ograniczony ze względu na kwestie bezpieczeństwa i ograniczenia ruchu związane z działaniami wojennymi oraz wprowadzonym stanem wojennym i godziną policyjną. 

Monitoring Insecurity Insight z okresu od 24 lutego do 2 marca 2022 r. ujawnił doniesienia o 24 incydentach, w których broń wybuchowa uszkodziła szpitale. Przemoc z użyciem broni utrudniła również dostęp do opieki zdrowotnej lub zmusiła świadczeniodawców do zmiany sposobu świadczenia usług. Konflikt wpłynął również na podaż leków i innych kluczowych materiałów medycznych, przy których występują poważne niedobory dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej.

Skala potrzeb jest ogromna, dlatego Stowarzyszenie prowadzi specjalną zbiórkę „SOS dla dzieci Ukrainy”. Zebrane środki pozwolą na zapewnienie kompleksowej pomocy dla dzieci i rodzin będących pod opieką SOS Ukraina. Zbiórkę można wesprzeć pod adresem https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy oraz www.sosdzieciukrainy.org. 

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 37 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W 2021 roku Stowarzyszenie pomogło 1815 potrzebującym dzieciom. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata. 

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.