Powiększone węzły chłonne - objaw, którego należy się bać?

2020-06-29

U jednych powiększone węzły chłonne wywołują panikę, inni bagatelizują ten objaw, traktując go jako przypadłość nieprzeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu. Co może oznaczać i dlaczego warto skonsultować ten objaw ze specjalistą? 

1. Przyczyny

Węzły chłonne filtrują limfę, zawierającą limfocyty, czyli komórki wchodzące w skład odpowiadającego za odporność układu immunologicznego. Pod wpływem bakterii czy wirusów w organizmie wzrasta objętość limfy, a w efekcie rozmiar węzłów, które powiększają się w wyniku „reakcji obronnej”.

Powiększone węzły chłonne mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. W takich wypadkach często są jednym z pierwszych sygnałów rozwijającej się infekcji i po upływie kilku dni mogą stopniowo się zmniejszać. Ich objętość może również wzrastać w wyniku chorób autoimmunologicznych, w których organizm błędnie rozpoznaje „wroga” i zaczyna atakować własne tkanki. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku chorób nowotworowych. W tym wypadku objaw nie ustąpi samoistnie i konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

2. Rozpoznanie

Choć wiele osób, szczególnie dorosłych wyczuwa w okolicach szyi, pachwiny czy pod pachą wcześniej niewystępujący guzek o wielkości powyżej 1 cm, a wypadku węzłów pachwinowych - powyżej 1,5 cm, często bagatelizuje ten objaw. Takie podejście jest błędne, a każda wyczuwalna zmiana zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.

Z drugiej strony węzły chłonne wcale nie muszą dawać niepokojących podejrzeń. Zdarza się, że nie odczuwamy bólu czy ich powiększenia, badanie manualne również nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, a mimo to rozwija się tam infekcja, którą lekarz jest w stanie zdiagnozować dopiero w trakcie badania USG. Dodatkowo część węzłów chłonnych jest ukrytych w trudno dostępnych miejscach, takich jak jama brzuszna, klatka piersiowa, okolice cewki moczowej czy jajników - w tym wypadku potwierdzenie powiększenia węzłów chłonnych będzie możliwe dzięki specjalistycznemu badaniu ultrasonografem.

3. Leczenie

W naszym organizmie znajduje się ogromna liczba połączonych ze sobą węzłów chłonnych w ramach układu limfatycznego, więc usunięcie powiększonego węzła nie pomoże pozbyć się choroby.

W przypadku bakteryjnego czy wirusowego powiększenia węzłów chłonnych często konieczne jest podanie antybiotyków, które mają zwalczyć rozwijający się stan zapalny, a w niektórych przypadkach niezbędne jest również wsparcie laryngologiczne. W razie wystąpienia objawów mogących świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, w celu właściwej diagnostyki wykonuje się biopsję oraz badanie histopatologiczne, które pomoże określić rodzaj zmian. W momencie potwierdzenia diagnozy usuwa się węzły zajęte przez nowotwór.

4. Powiększone węzły u dzieci

U noworodków węzły chłonne nie są wyczuwalne - do 3. roku życia osiągają średnicę ok. 3 milimetrów, natomiast u starszych dzieci, podobnie jak u dorosłych, nie powinny przekraczać wielkości 1 cm. Ich powiększenie często jest wynikiem niegroźnej infekcji. Może być również spowodowane ząbkowaniem czy próchnicą, zapaleniem ucha czy spojówek, anginą zazwyczaj mającą cięższy przebieg niż u dorosłych, czy chorobami zakaźnymi, tj. ospa, odra czy różyczka, na które często chorujemy w wieku dziecięcym.

Jednak bez względu na przebieg czy brak bólu węzłów, objawu tego nigdy nie powinno się lekceważyć, szczególnie w przypadku dzieci. Mogą być one bowiem symptomami poważniejszych chorób, przede wszystkim nowotworów złośliwych takich jak ziarnica, chłoniak czy białaczka. 

[dostarczył infoWire.pl]

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.