Powiększone węzły chłonne - objaw, którego należy się bać?

2020-07-10

U jednych powiększone węzły chłonne wywołują panikę, inni bagatelizują ten objaw, traktując go jako przypadłość nieprzeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu. Co może oznaczać i dlaczego warto skonsultować ten objaw ze specjalistą? 

1. Przyczyny

Węzły chłonne filtrują limfę, zawierającą limfocyty, czyli komórki wchodzące w skład odpowiadającego za odporność układu immunologicznego. Pod wpływem bakterii czy wirusów w organizmie wzrasta objętość limfy, a w efekcie rozmiar węzłów, które powiększają się w wyniku „reakcji obronnej”.

Powiększone węzły chłonne mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. W takich wypadkach często są jednym z pierwszych sygnałów rozwijającej się infekcji i po upływie kilku dni mogą stopniowo się zmniejszać. Ich objętość może również wzrastać w wyniku chorób autoimmunologicznych, w których organizm błędnie rozpoznaje „wroga” i zaczyna atakować własne tkanki. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku chorób nowotworowych. W tym wypadku objaw nie ustąpi samoistnie i konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

2. Rozpoznanie

Choć wiele osób, szczególnie dorosłych wyczuwa w okolicach szyi, pachwiny czy pod pachą wcześniej niewystępujący guzek o wielkości powyżej 1 cm, a wypadku węzłów pachwinowych - powyżej 1,5 cm, często bagatelizuje ten objaw. Takie podejście jest błędne, a każda wyczuwalna zmiana zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.

Z drugiej strony węzły chłonne wcale nie muszą dawać niepokojących podejrzeń. Zdarza się, że nie odczuwamy bólu czy ich powiększenia, badanie manualne również nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, a mimo to rozwija się tam infekcja, którą lekarz jest w stanie zdiagnozować dopiero w trakcie badania USG. Dodatkowo część węzłów chłonnych jest ukrytych w trudno dostępnych miejscach, takich jak jama brzuszna, klatka piersiowa, okolice cewki moczowej czy jajników - w tym wypadku potwierdzenie powiększenia węzłów chłonnych będzie możliwe dzięki specjalistycznemu badaniu ultrasonografem.

3. Leczenie

W naszym organizmie znajduje się ogromna liczba połączonych ze sobą węzłów chłonnych w ramach układu limfatycznego, więc usunięcie powiększonego węzła nie pomoże pozbyć się choroby.

W przypadku bakteryjnego czy wirusowego powiększenia węzłów chłonnych często konieczne jest podanie antybiotyków, które mają zwalczyć rozwijający się stan zapalny, a w niektórych przypadkach niezbędne jest również wsparcie laryngologiczne. W razie wystąpienia objawów mogących świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, w celu właściwej diagnostyki wykonuje się biopsję oraz badanie histopatologiczne, które pomoże określić rodzaj zmian. W momencie potwierdzenia diagnozy usuwa się węzły zajęte przez nowotwór.

4. Powiększone węzły u dzieci

U noworodków węzły chłonne nie są wyczuwalne - do 3. roku życia osiągają średnicę ok. 3 milimetrów, natomiast u starszych dzieci, podobnie jak u dorosłych, nie powinny przekraczać wielkości 1 cm. Ich powiększenie często jest wynikiem niegroźnej infekcji. Może być również spowodowane ząbkowaniem czy próchnicą, zapaleniem ucha czy spojówek, anginą zazwyczaj mającą cięższy przebieg niż u dorosłych, czy chorobami zakaźnymi, tj. ospa, odra czy różyczka, na które często chorujemy w wieku dziecięcym.

Jednak bez względu na przebieg czy brak bólu węzłów, objawu tego nigdy nie powinno się lekceważyć, szczególnie w przypadku dzieci. Mogą być one bowiem symptomami poważniejszych chorób, przede wszystkim nowotworów złośliwych takich jak ziarnica, chłoniak czy białaczka. 

[dostarczył infoWire.pl]

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.