Prawie 3 promile i policyjny pościg

2020-06-29

Policjanci z wydziału prewencji częstochowskiej komendy zatrzymali 33-latka, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed oznakowanym radiowozem. Jak się okazało, był pijany. Badanie potwierdziło w jego organizmie obecność prawie 3 promili alkoholu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 5 lat więzienia, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy - informuje częstochowska Policja.

W niedzielę 6 września policjanci z prewencji zauważyli kierującego hondą, który w gminie Poczesna jechał drogą krajową nr 1 bez włączonych świateł mijania i zawrócił w niedozwolonym miejscu. Jechał całą szerokością jezdni, co wskazywało, że może się znajdować pod wpływem alkoholu. Dodatkowo nie miał zapiętych pasów. Policjanci włączyli sygnały uprzywilejowania i dali wyraźny sygnał kierującemu, by się zatrzymał. Ten jednak zaczął uciekać. Pościg prowadzony był do ul. Warszawskiej w Częstochowie, gdzie zatrzymano pirata drogowego.

Jak się okazało, był to 33-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie 3 promile alkoholu.

33-latek odpowie nie tylko za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, ale również za szereg popełnionych wykroczeń i za to, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Grozi mu do 5 lat więzienia, wysoka grzywna i utrata prawa jazdy na przynajmniej 3 lata.

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg, ponieważ alkohol:

  • -zmniejsza szybkość reakcji;
  • -ogranicza pole widzenia;
  • -powoduje błędną ocenę odległości i szybkości;
  • -powoduje błędną ocenę własnych możliwości;
  • -znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
  • -powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o występującym zagrożeniu bezpieczeństwa na drodze, dzwoniąc pod numer telefonu 112 lub 997.

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych!

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.