Prezydenci miast: Problemy z COVID, do tego kryzys budżetowy

2020-11-02

O sytuacji epidemicznej w woj. śląskim oraz kryzysie samorządowych budżetów rozmawiali prezydenci miast z regionu w ramach Konwentu Prezydentów Miast na Prawach Powiatu przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Spotkanie w formule on-line odbyło się 30 października.

- Sytuacja epidemiczna staje się coraz trudniejsza, co widzimy w naszych miastach i w skali całego kraju. Jako samorządowcy staramy się panować nad nią, ale każdego dnia jesteśmy zaskakiwani nowymi problemami - mówił na początku wideokonferencji Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.- Kolejni pracownicy, czy to w urzędzie, jednostkach podległych, czy spółkach realizujących zadania publiczne na rzecz samorządu, trafiają na kwarantannę lub do tzw. izolacji. Jednak ciągłość usług publicznych musi być zapewniona.

*Nowe ogniska i słaba koordynacja

Krzysztof Mejer odniósł się też do problemów, które wynikają z ciągłego pojawiania się nowych ognisk zakażeń, czy to w zakładach pracy, placówkach medycznych czy takich jednostkach, jak domy pomocy społecznej, jak to ma miejsce obecnie w Rudzie Śląskiej. W trakcie wideokonferencji pojawiło się wiele problematycznych kwestii wynikających z epidemii. Wśród nich to na przykład długi, bo ok. 2-3-dniowy, czas oczekiwania na wynik wymazu czy bieżące przeciążenie w realizowaniu zadań przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

W wideokonferencji wziął też udział Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Przypomniał, że od początku trwania epidemii zasadniczym wyzwaniem jest sprawne koordynowanie działań, które podejmują poszczególne służby w walce z COVID-19, zarówno w ramach administracji rządowej, jak i samorządowej.

- Mam na myśli nie tylko szybszy przepływ informacji w ramach naszego województwa, ale też pomiędzy województwami i w odniesieniu do całego kraju – powiedział.

Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwrócił też uwagę, że tzw. koordynatorzy wojewódzcy powołani w związku z epidemią powinni posiadać wiedzę, jakie jest obłożenie szpitali w sąsiednich częściach Polski.

- Nie powinniśmy dopuścić do tego, że gdzieś - w innych częściach naszego kraju - będą wolne łóżka szpitalne, jednak ze względu na brak informacji nie będziemy w stanie z nich skorzystać – podsumował ten wątek dyskusji Piotr Kuczera, przewodniczący Związku, prezydent Rybnika.

*Bez nadwyżki operacyjnej i dziura w oświacie

Drugim tematem poruszonym na Konwencie Prezydentów Miast na Prawach Powiatu były finanse samorządów lokalnych. Jak wiadomo, w samorządach lokalnych trwają prace nad projektami uchwał budżetowych. Niestety - ze względu na szeroko rozumiany kryzys, także w samorządowych finansach - gminy i powiaty stają przed koniecznością ograniczenia przyszłorocznych wydatków.

- Po raz pierwszy miasto nie będzie miało nadwyżki operacyjnej, a więc utraci tzw. potencjał inwestycyjny.To oznacza brak środków na realizowanie inwestycji oraz spłacenie zadłużenia - powiedział Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Przypomniał, że poza problemami, które wynikają ze spadków z udziałów w PIT, innych zmian prawnych oraz epidemii, wyzwaniem jest i będzie finansowanie oświaty.

Do ostatniego z tematów odniósł się w trakcie wideokonferencji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - wiceprzewodniczący Związku. Przypomniał, że miasto od 2016 r. dopłaca coraz wyższe kwoty do zadań związanych z edukacją.

- Zaczynaliśmy wówczas od dopłaty na poziomie 48 milionów złotych, a w tym roku to już ponad 100 milionów. Gdy policzyliśmy wszystkie ubytki w dochodach i koszty, które częstochowski samorząd poniósł w tym roku ze względu na liczne zmiany przepisów prawa, nowe obowiązki lub niedofinansowanie zadań zleconych z administracji rządowej, to otrzymaliśmy kwotę 178 milionów – podsumował.

Prezydent Częstochowy zaapelował do pozostałych samorządowców o przyjęcie stanowiska w sprawie zmodyfikowania przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz reguły związanej z równoważeniem budżetu w części dotyczącej  dochodów i wydatków bieżących.

Ponadto z uwagi na trwającą epidemię i liczne ograniczenia z niej wynikające, podczas wideokonferencji samorządowcy przyjęli stanowisko w sprawie określenia nowych terminów wypełnienia obowiązków w zakresie ewidencji oraz sporządzania sprawozdań, informacji i projektu budżetu wraz z wieloletnią prognozą finansową. Stanowisko zostanie przedłożone Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (będzie dostępne po 2.11 na www.silesia.org.pl w Aktualnościach).

*

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzesza obecnie 141 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu). Jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).  

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.