Prezydent Częstochowy interweniuje w sprawie dostępu do leczenia onkologicznego

2021-07-07

Informacja o zawieszeniu od lipca działalności Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30 zaniepokoiła osoby korzystające tam dotychczas z leczenia i opieki. Prezydent Częstochowy wystosował w tej sprawie, mającej wpływ na poczucie bezpieczeństwa pacjentek i pacjentów z Częstochowy i okolic, dwa listy -  do dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ oraz prezesa zarządu grupy Nu-Med – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Jak pisze w korespondencji do Narodowego Funduszu Zdrowia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, zgodnie z informacją Nu-Med, przyczyną zakończenia działalności leczniczej szpitala jest brak możliwości rozszerzenia  kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, m.in. o świadczenia medyczne z zakresu onkologii klinicznej. Świadczenia te są niezbędne dla kompleksowej, czyli pełnej opieki medycznej w przebiegu choroby nowotworowej. Taka sytuacja jest marnowaniem zasobów zarówno ludzkich, tzn. wykwalifikowanej kadry lekarsko-pielęgniarskiej, jak też świetnie przygotowanego pod względem infrastruktury szpitala. Skutki takiej decyzji dotkną bezpośrednio pacjentów z Częstochowy, ale również z regionu. (…) Taka decyzja niestety ogranicza dostęp do kompleksowej diagnostyki i  leczenia  pacjentom z chorobą nowotworową.

Prezydent przypomina w liście, że po zawieszeniu działalności Nu-Med kompleksowe stacjonarne świadczenia onkologiczne na terenie Częstochowy – blisko 220-tysięcznego miasta i jego okolic – zabezpiecza jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Bialskiej 104/118. Dlatego wnioskuje o informację, jak będzie przebiegało dalsze leczenie pacjentów onkologicznych będących do tej pory pod opieką Nu-Med i zwraca uwagę na fakt, że gotowość ewentualnego przejęcia tych obowiązków zgłosił Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.

Prosi jednocześnie o ponowną analizę sytuacji i rozważenie zakontraktowania świadczeń dla Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie lub wyznaczenie innego podmiotu z terenu Miasta Częstochowy, który mógłby takie świadczenia realizować na miejscu.

Prezydent wysłał też list do prezesa zarządu grupy Nu-Med, w  którym wyraża zrozumienie dla starań szpitala o rozszerzenie kontraktu, nie rozumie jednak dość nagłej decyzji o zamknięciu dobrze ocenianej placówki, którą wielu pacjentów zdążyło obdarzyć zaufaniem. Dlatego prosi prezesa Nu-Med o ewentualną zmianę decyzji i rozpatrzenie możliwości kontynuacji funkcjonowania Szpitala oraz świadczenia usług medycznych na dotychczasowych warunkach.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.