Profilaktyka 40 plus

2021-10-11

1 lipca 2021 roku ruszył rządowy program „Profilaktyka 40 plus”, w ramach którego każdy, kto ukończył 40. rok życia, może jednorazowo skorzystać z bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych. Badania te można zrealizować m.in. w niemal 400 punktach sieci laboratoriów Diagnostyka, do końca września w tych jednostkach medycznych skorzystało z nich ponad 60 tys. pacjentów.  61% tej liczby stanowią kobiety, a 39% mężczyźni.  Najwięcej osób przebadało się w regionie skupionym wokół Poznania, następnie w regionie krakowskim i wrocławskim (regiony w sieci Diagnostyka nie pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju, katalog placówek w poszczególnym regionie można sprawdzić na stronie https://diag.pl/katalogi/placówki/). Częstochowa wraz z regionem śląskim znajdują się na 5. miejscu z 4853 beneficjentami programu.

Jakie badania znajdziemy w pakiecie refundowanym przez program „Profilaktyka 40 plus”?

Są to pomiary antropometryczne (waga ciała, wzrost, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, obwód pasa, tętno oraz ocena miarowości rytmu serca), badania krwi (morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym, płytki krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, poziom kwasu moczowego we krwi, PSA -antygen swoisty dla stercza całkowity, kontrolny profil lipidowy, AlAT, AspAT, GGTP) oraz badanie ogólne moczu i na obecność krwi  utajonej w kale – wylicza dyrektor regionu kieleckiego Diagnostyki Laboratoriów Medycznych. 

Co jest ważne i o czym trzeba pamiętać? Żeby zrealizować badanie, trzeba najpierw zalogować się na stronie https://pacjent.gov.pl/, pobrać e-skierowanie i dopiero z nim przyjść do punktu Diagnostyki lub innego, który w danym mieście realizuje program. Do badania należy być na czczo.  W przypadku próbek kału i moczu należy je pobrać w domu i dostarczyć do punktów pobrań. Co jeśli ktoś przyjdzie bez nich? Można je donieść, żeby uzupełnić badania w panelu.  

Program „Profilaktyka 40 plus” ma działać do końca 2021 r. Wyniki badań otrzymuje się elektronicznie, wystarczy się zalogować do swojego konta na wyniki.diag.pl. Z tak wykonaną diagnostyką warto umówić się do lekarza rodzinnego, szczególnie jeśli któryś z parametrów jest poniżej normy.   

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.