Projekt edukacyjny na rok pamięci o częstochowskim getcie

2021-10-11

Konkursy dla młodzieży projektu edukacyjnego na rok pamięci o częstochowskim getcie podsumowano 6 października w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. W szkołach działania projektu potrwają do końca roku – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Projekt to element Roku Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta, ustanowionego uchwałą Rady Miasta w związku z 80. rocznicą utworzenia przez niemieckich, hitlerowskich okupantów getta żydowskiego w naszym mieście. Organizatorem projektu jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta, a współorganizatorzy to Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Oddział w Częstochowie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Patronuje mu Stowarzyszenie Żydów Częstochowian w Izraelu.

Chodzi o uczczenie pamięci ofiar częstochowskiego getta, popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej  i samego getta, a także zachęcenie młodych częstochowianek i częstochowian do życia w duchu tolerancji, wzajemnego szacunku, akceptacji osób o innej  wierze czy pochodzeniu etnicznym.

W ramach projektu zorganizowano już konkursy recytatorskie czy konkurs na projekt graficzny upamiętniający istnienie getta w Częstochowie.  
Konkurs recytatorski poezji  i prozy Irit Amiel „W odległości życia i jednej ulicy” adresowany był do klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Oto jego wyniki: 

Turniej recytatorski: 

I miejsce – Aleksander  Kopeć, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Częstochowie

II miejsce – Zuzanna Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Krzepicach

III miejsce ex aequo – Antonina Grzywacz, Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie oraz Klaudia Rachwał, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie
kategoria „Wywiedzione ze słowa”: 

I miejsce –  Łucja Aftowicz, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie

Na konkurs „Getto – Ludzie – Pamiętanie” – na opracowanie graficznego symbolu upamiętniającego istnienie i zagładę tutejszego getta – zgłoszono łącznie 72 prace: 29 z 9 szkół podstawowych (z klas VI-VIII) i 43 z 11 szkół ponadpodstawowych. A oto wyniki: 

Szkoły podstawowe (wszystkie z Częstochowy): 

1.     Kamil Szerszeń – SP nr 19

2.     Aniela Włoga – SP nr 31

3.     Anna Skowronek – SP nr 53

Wyróżnienia otrzymali: Cezary Bakuła i Wiktor Grynbaum – obaj z SP nr 31 oraz Anna  Celebiaś z SP nr 19. 

Szkoły ponadpodstawowe: 

1. Oskar Miękina – V  LO im. A. Mickiewicza 

2. Weronika Kondej – Zespół Szkół im. W. Andersa

3. Nadia Nalewajka – VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe

Wyróżnienia dostali: Kamil Jura z Zespołu Szkół Samochodowych oraz Weronika Dzianak z Zespołu Szkół Gastronomicznych. 

Konkursowe nagrody zostały ufundowane przez Wydział Edukacji UM, Stowarzyszenie Żydów Częstochowian w Izraelu, Radę Rodziców I LO im. J. Słowackiego oraz częstochowski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. Wręczyli je Jolanta Urbańska – społeczna konsultantka ds. społeczności żydowskiej w Częstochowie, a zarazem wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Rafał Piotrowski – naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji, Izabela Sobańska-Klekowska z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Krzysztof Straus ze Stowarzyszenia Żydów Częstochowian w Izraelu oraz Ewa Oleś – sekretarz literacki Teatru im. Adama Mickiewicza, także współautorka scenariusza filmowego Salonu Poezji  „Mapa dzieciństwa”, poświęconego Irit Amiel. 

Nagrodzeni wystąpili podczas uroczystości; były też występy wokalne młodzieży liceum im. Słowackiego – szkoły, w której przez rok uczyła się Irit Amiel przed swoim wyjazdem do Izraela.

Wiele innych działań projektu będzie jeszcze trwać w częstochowskich szkołach do końca tego roku. Przed młodymi ludźmi zatem jeszcze warsztaty historyczne poświęcone życiu getta i jego tragicznej likwidacji czy wystawienie  spektakli bazujących na wspomnieniach Jerzego Einhorna i Zygmunta Rolata lub scenariuszach stworzonych w poszczególnych szkołach. Będą też dyskusje wokół filmu „Jakby to było wczoraj” zawierającego wspomnienia ocalałego z Holocaustu Honorowego Obywatela Częstochowy Zygmunta Rolata, który dzieciństwo spędził w tutejszym getcie. Młodzież będzie też miała okazję dowiedzieć się wiele o Polkach i Polakach ratujących żydowskich mieszkańców Częstochowy w latach okupacji – w planach są bowiem spotkania ze świadkami tamtych dramatycznych czasów. 

Na zdjęciu ilustrującym tekst – uroczystość podsumowania konkursów projektu

Fot. Materiały LO im. J. Słowackiego

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.