Przesadzanie dębów w ramach drogowej inwestycji

2021-04-16

W czwartek rozpoczęło się przesadzanie 12 dorosłych drzew na terenie budowy połączenia ulic Warszawskiej i Jaskrowskiej. Dęby czerwone będą rosły w innym miejscu – wzdłuż nowego odcinka al. Bohaterów Monte Cassino, od ul. Jagiellońskiej do Dźbowskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zachować drzewa, a zarazem zrealizować kolejną miejską inwestycję drogową - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Odpowiedzialna za cały proces firma użyła do tego specjalistycznego sprzętu, który pozwala bez szkody dla stanu drzew przenieść i zasadzić je w nowym miejscu.
12 drzew z okolic ul. Jaskrowskiej to dęby czerwone o wysokości 5-6 m. Już kilka dni wcześniej przesadzono dwa mniejsze egzemplarze tego gatunku.
– Cieszy mnie, że te dęby mają szansę rosnąć dalej, przy jednej z naszych ulic – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który odwiedził w czwartek plac budowy. – Przesadzanie większych drzew to niełatwa i ciągle dosyć kosztowna operacja, wymagająca stosownej ekipy i sprzętu. Chcemy stosować jednak takie rozwiązania tam, gdzie w procesie inwestycyjnym jest to możliwe, aby zmniejszać uszczerbki w dojrzałej miejskiej zieleni.
Przesadzenie drzew z rejonu budowy połączenia ulic Warszawskiej z Jaskrowską to niejedyne działanie miasta zgodne z zasadą zachowania istniejącej już zieleni. Wystarczy przypomnieć choćby długotrwałe starania o odstępstwa od pewnych budowlanych standardów w celu zachowania szpaleru drzew przy przebudowie linii tramwajowej wzdłuż al. Wolności czy uzgodnienia znacząco zmniejszające zakres reorganizacji zieleni przy czekającej nas przebudowie DK-1.
Budowa, z której wynikła konieczność znalezienia dla drzew innego miejsca, to efekt m.in. porozumienia zawartego przez miasto rok temu z firmą Hillwood. Drogowa inwestycja miasta przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie od ul. Jaskrowskiej (od strony DK-1) w kierunku ul. Warszawskiej powstaje droga zwieńczona rondem wraz z sięgaczem. W drugim etapie zbudowany zostanie dalszy odcinek drogi – od ronda, z włączeniem do ul. Warszawskiej.
Plan robót obejmuje m.in. budowę zjazdów oraz ciągów pieszych i rowerowych. Ma też powstać plac do zawracania pojazdów oraz zatoka postojowa – przeznaczona do kontroli i ważenia pojazdów ciężarowych. Powstają kanalizacja deszczowa, sieć elektroenergetyczna, kanał technologiczny oraz oświetlenie. Zaplanowano także nasadzenia nowej zieleni. Termin realizacji całości wyznaczono na koniec października tego roku. Nowa droga wspierająca obsługę centrum logistycznego będzie oczywiście ogólnodostępna.
Wartość kontraktu z firmą wykonawczą to prawie 6,7 mln zł (z czego koszt Miejskiego Zarządu Dróg wynosi 5,6 mln zł). Hillwood partycypuje w kosztach zadania w zakresie związanym z zapewnieniem obsługi komunikacyjnej centrum logistycznego „Częstochowa Miasto”, które ma tam powstać. Docelowo mają to być dwa obiekty o łącznej powierzchni ok. 64 tys. m kw. Poza nowymi miejscami pracy inwestycja wzmocni status Częstochowy jako centrum logistycznego.
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.