RKS Raków na kartach historii… i w szkolnych murach

2022-05-13

Przedstawiciele klubu na spotkanie w Szkole Podstawowej nr 12 przywieźli ze sobą tegoroczny Puchar Polski. A mówiono i o dziejach częstochowskiego sportu, i o tym, jak ważny jest dla zdrowego rozwoju człowieka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta   

Spotkanie„RKS Raków na kartach historii” odbyło się 10 maja w siedzibie szkoły przy ul. Warszawskiej. Celem była przede wszystkim promocja sportu – jako sposobu na dobre samopoczucie, a przez to i zdrowy rozwój kolejnych pokoleń. 

Ze strony samorządu miasta gośćmi szkoły byli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski. Piłkarski świat reprezentowali prezes RKS Raków Adam Krawczak oraz wiceprezes PZPN, a zarazem przewodniczący Rady Nadzorczej RKS Wojciech Cygan. Byli również dyrektorzy częstochowskich szkół podstawowych oraz ich uczennice i uczniowie.

Dyrektor SP 12 Krzysztof Kościański opowiadał o historii częstochowskiego sportu, przy okazji przypominając archiwalne zdjęcia oraz… film z roku 1925! Bo oprócz faktografii były i ciekawostki sięgające czasów przed II wojną światową właśnie. Swoimi uwagami na temat miejsca historii sportu w edukacji regionalnej podzielili się także zaproszeni goście. Przedstawiciele Rakowa zaproponowali dyrekcjom szkół rozszerzenie współpracy między klubem i jednostkami oświatowymi –  jej elementem ma być konkurs „RKS Raków na kartach historii” na bazie gry autorstwa Krzysztofa Kościańskiego, opracowanej z okazji 100-lecia klubu.

Na szkolnych korytarzach uzupełnieniem spotkania były wystawy – koszulek klubowych z lat 1994-2022 (pod hasłem „Od Ekstraklasy do Ekstraklasy”), szalików oraz publikacji ze zbiorów Krzysztofa Kościańskiego, poświęconych edukacji regionalnej, metodyce szkolenia piłki nożnej, historii tej dyscypliny oraz wychowaniu fizycznemu i sportowi na przełomie XIX i XX wieku. 

Uczestniczki i uczestnicy spotkania udokumentowali je pamiątkowym zdjęciem z Pucharem Polski wywalczonym przez RKS Raków zaledwie tydzień wcześniej. Jak bowiem w takim momencie nie celebrować wspólnie zwycięstwa częstochowskiego klubu?  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.