Rozbudowa parku na Parkitce

2021-07-15

Wkrótce powinny się rozpocząć prace przy rozbudowie i rewitalizacji miejskiego parku osiedlowego przy ul. Bialskiej w dzielnicy Parkitka. Koszt miejskiego zadania zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego to 177,5 tys. zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Rozbudowa ma poprawić funkcjonalność oraz estetykę parku. Zaplanowano doposażenie placu zabaw w jego centralnej części, przewidziano tam montaż dodatkowych urządzeń zabawowych, wykonanie bezpiecznej nawierzchni oraz ustawienie nowych ławek. Na terenie parku wymienione zostanie 27 koszy na śmieci, pojawią się też nowe.
W północnej części parku przy boisku do piłki nożnej zaplanowano ustawienie leżaków parkowych. Ma też powstać miejsce do grillowania, wyposażone w zamontowane na stałe palenisko stalowe, ławki oraz kosze na śmieci. Jest to próba usankcjonowania jednej z form spędzania wolnego czasu przez użytkowników parku, dla której starano się znaleźć miejsce niepowodujące uciążliwości dla innych i możliwie jak najbardziej oddalone od placu zabaw.
W pobliżu placu zabaw pojawią się rabaty.
Zaplanowano też oczyszczenie chodników, w tym usunięcie traw zarastających ich nawierzchnię. Prace remontowo-konserwacyjne obejmą także istniejące w parku ławki.
Zakres robót budowlanych:
- drobne prace rozbiórkowe;
- roboty ziemne;
- montaż elementów małej architektury (ławki, leżaki parkowe, kosze na śmieci, tablica informacyjna, palenisko);
- montaż urządzeń zabawowych;
- wykonanie nawierzchni z kostki betonowej;
- wykonanie nawierzchni bezpiecznej piaskowej oraz nawierzchni z gumowych mat przerostowych;
- wyrównanie i oczyszczenie przyległego terenu, nasadzenie roślin bylinowych;
- założenie trawników z darni rolowanej oraz wysiewanych.
Wykonawcą prac będzie wybrana w przetargu firma Apis Polska sp. z o.o., która powinna wykonać zadanie w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy. Prace będą objęte 5-letnią gwarancją.
Pod koniec ubiegłego roku w parku przy osiedlu Parkitka zawisły nowe budki lęgowe dla ptaków – także w ramach zadania z budżetu obywatelskiego.
*
Park osiedlowy na Parkitce (pow. ok. 1,8 ha) powstawał w latach 1999-2002. Zieleń w jego obrębie została założona w 2001 r., a jeszcze przed jej całkowitym urządzeniem powstał na terenie parku pas ochronny złożony z dwóch rzędów lip odgradzający osiedle mieszkaniowe i wnętrze parku od ul. Okulickiego. W 2001 r. posadzono 117 drzew i 7575 krzewów, założono również kwietniki bylinowe. W parku zlokalizowano boisko do gry w piłkę nożną oraz place zabaw. Korzystanie z części parku przez mieszkańców komplikowały przez kilka lat nieuregulowane wcześniej w pełni kwestie własnościowe, ale od 2017 r. jego teren jest już prawomocnie własnością miasta.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.