Samorządy protestują w Warszawie

2021-10-13

Samorządy protestują w Warszawie

Samorządowcy demonstrują w stolicy dziś, 13 października w obronie autonomii, przeciwko centralizacji i uszczuplaniu dochodów własnych jednostek samorządu. Do Warszawy wybrała się także delegacja z Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Środowisko samorządowe związane z ogólnopolskimi organizacjami samorządowymi oraz stowarzyszeniami wspierającymi samorządność w Polsce zorganizowało w środę 13 października Samorządowe Zgromadzenie w obronie społeczności lokalnych i regionalnych. 

W tym dniu Sejm ma ostatecznie przyjąć ustawy związane z Polskim Ładem i wsparciem dla JST, które nie wypełnia luki finansowej spowodowanej przez zmiany w podatkach PIT i nie jest koniecznym, systemowym uzupełnieniem bieżących dochodów własnych JST. 

W planach samorządowego protestu jest spotkanie plenarne w Teatrze Roma, w czasie którego zostanie przyjęty apel w obronie społeczności lokalnych i regionalnych. Później manifestacja samorządowców przejdzie pod Sejm, ma być obecna na galerii w sali sejmowej i przekaże apel na ręce marszałka i wicemarszałków Sejmu RP. 

Środowisko samorządowe chce pokazać i zademonstrować, jaka jest prawda o zabieranych społecznościom lokalnym prawach i zasobach. 

Organizatorami protestu są m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” oraz inne federacje i stowarzyszenia samorządowe.

Do Warszawy pojechała także reprezentacja władz miasta z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem, który jest członkiem zarządu Związku Miast Polskich oraz wiceprzewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Towarzyszą mu przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Bartłomiej Sabat.

Przed spotkaniem w Warszawie środowiska samorządowe sformułowały apel podpisany przez szefów największych samorządowych korporacji i stowarzyszeń wspierających samorząd. 

Apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych

Od 1990 roku samodzielność, wolność i swoboda dysponowania przyznanymi środkami jest jednym z fundamentów funkcjonowania samorządów w naszym kraju. Od kilku lat z niepokojem obserwujemy działania zmierzające do przywrócenia w Polsce modelu autorytarnego państwa scentralizowanego, który – po zmianach politycznych z roku 1989 – udało się nam stopniowo przekształcić w państwo demokratyczne, oparte na zasadzie pomocniczości. Istotna część władzy publicznej została w nim przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym. Coraz bardziej jaskrawe są jednak działania odbierające naszym społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach, swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z lokalnymi potrzebami i demokratycznie ustalanymi priorytetami.
Lista odebranych uprawnień stale się wydłuża. Obserwujemy wyraźne zmniejszanie kompetencji samorządów – między innymi w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. Prawo oświatowe, które wzmacnia rolę niepoddanego społecznej kontroli urzędnika – kuratora oświaty, niszczy niezależność, samodzielność i twórcze myślenie samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.
Coraz bardziej dotkliwe są także zmiany prawne, powodujące znaczne uszczuplenia dochodów własnych gmin, powiatów i województw, w skali, która pozbawia je możliwości prowadzenia polityki rozwoju, a dla wielu oznacza zagrożenie utraty płynności finansowej. Ubytki w udziałach w PIT, będące efektem zmian prawnych z lat 2019-2020 oraz propozycje projektowane obecnie w ramach tzw. Polskiego Ładu nie rekompensują strat finansowych, jakie poniosą gminy, powiaty i województwa, a dochody własne samorządów będą zastępowane transferami z budżetu państwa. Prowadzi to do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji rządowej.
Na skutek wprowadzanych zmian społeczności lokalne utracą możliwość realizacji zadań w oczekiwanej przez Polaków skali, zwłaszcza że nikt nie zmniejszył zakresu spraw, jakie zostały ustawami przekazane gminom, powiatom i województwom. Będzie mniej nowych dróg i obiektów służących mieszkańcom, a utrzymanie jakości usług komunalnych będzie wymagało wzrostu cen.
Spotkajmy  się  (…)  w  Warszawie (…),  by  razem  jako  samorządowcy,  korporacje, stowarzyszenia  samorządowe  z  całej  Polski  i  organizacje  pozarządowe  wspierające  samorząd  zaprotestować  przeciwko  destrukcyjnej dla  samorządów  i  mieszkańców  polityce.  Upomnijmy    się  o  szacunek  dla  samorządności  i  fundamentalnej  dla  niej  zasady pomocniczości. Powiedzmy to mocno i wyraźnie, jednym głosem: „Jesteśmy po stronie społeczności lokalnych i regionalnych”.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.