Sezon grzybowych zbiorów rozpoczęty, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie

2020-06-29

O tegorocznym sezonie na zbieranie grzybów śmiało możemy mówić, że został otwarty. Miłośnicy leśnych zbiorów wyruszyli do lasów. To doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. Jednak należy pamiętać, że w lesie bardzo łatwo się zgubić tracąc orientację w terenie. O czym należy pamiętać - przypomina Policja.

Spacery po lesie to dla większości z nas forma odpoczynku, wytchnienia i relaksu. Pochłonięci zbiorem grzybów często tracimy orientację, a po chwili okazuje się, że nie wiemy, gdzie się znajdujemy ani dokąd dalej iść... Każdego roku policjanci otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. Wówczas rozpoczynają się bardzo intensywne działania poszukiwawcze policjantów i innych służb. Nierzadko kończą się nawet po kilku dniach. Dlatego aby zapobiec tego typu sytuacjom, policjanci radzą:

  • -przede wszystkim pamiętajmy, by zachować ostrożność i rozsądek podczas wędrówek po lesie:
  • -nie wchodźmy do lasu po zmroku;
  • -nie zapominajmy zabrać naładowanego telefonu komórkowego, w chwili zgubienia się jest bardzo pomocny - pomoże odczytać naszą lokalizację;
  • -wchodząc do lasu, wybierajmy miejsca, które są nam znane. W nowych i nieznanych lasach łatwiej się zgubić się, a potem trudno zlokalizować swoje położenie;
  • -jeśli to możliwe, nie wybierajmy się samotnie na wędrówkę po lesie. W chwili zagrożenia obecność drugiej osoby jest bardzo pomocna. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą gwizdka, którego sygnał w razie zagubienia się w lesie pomoże służbom ratowniczym zlokalizować, gdzie się znajdujemy;
  • -samochód, którym przyjechaliśmy na grzybobranie, najlepiej pozostawić na parkingu. Pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć go przed złodziejami. Należy sprawdzić, czy jest pozamykany i czy wszystkie wartościowe przedmioty nie znajdują się w miejscu widocznym;
  • -w kontakcie z dzikim zwierzęciem (tudzież dzikiem) nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Starajmy się powoli oddalić lub poczekać, aż sam odejdzie. Jeśli dzik zacznie atakować, uciekajmy na drzewo i np. za pomocą gwizdka starajmy się odstraszyć zwierzę.
Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.