Sierpień w Muzeum

2022-08-01

Muzeum Częstochowskie zaprasza do skorzystania ze swojej oferty. W warsztatach i zajęciach organizowanych przez Muzeum Częstochowskie mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni albo grupy zorganizowane.

Harmonogram:

4.08, godz. 11.00 (warsztaty indywidualne; koszt 1 zł ) - Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20 – Archeologiczny exlibris. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić unikatowe na skalę światową cmentarzysko kultury łużyckiej, które zachowano „in situ” (w miejscu odkrycia) i towarzyszącą mu wystawę. Niezwykłe ozdoby, ceramiczne naczynia, narzędzia czy broń staną się inspiracją do własnoręcznego wykonania archeologicznych exlibrisów.

4.08, godz. 11.00 (uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł) i 5.08, godz. 10.30 (grupy zorganizowane, koszt 10 zł) - Ratusz, plac Biegańskiego – Stara-nowa Częstochowa. Uczestnicy zajęć poznają historię i rodzaje fotografii i pocztówki. Porównają zdjęcia dawnej i dzisiejszej Częstochowy. Dopasują przedstawione na nich obiekty architektoniczne i spojrzą na własne miasto z zupełnie nowej perspektywy.

6.08, godz. 12.00 (warsztaty rodzinne; koszt 10 zł) - Ratusz, plac Biegańskiego  – Gdy z początku sierpnia skwar trzyma, zwykle bywa długa i śnieżna zima. Warsztaty poprowadzone w oparciu o wystawę „Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego”. Główny nacisk położymy na święta i zwyczaje praktykowane w sierpniu – dożynki, Święto Przemienienia Pańskiego, Matki Boskiej Zielnej, podczas których symboliczne znaczenie mają zioła, zboża, owoce i warzywa. W ramach warsztatów będzie można wykonać wianki z kwiatów, traw i ziół.

08.08, godz. 9.00 i 12.00 (uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł), 9 i 10.08, godz. 9.00 i 12.00 (grupy zorganizowane, koszt 7 zł) - Multicentrum ZODIAK  – Lato z ZODIAKIEM.  Uczestnicy będą mieli do dyspozycji zajęcia artystyczne, naukowe oraz techniczne. Sprawdzą, jak działa bateria słoneczna i elektrownia wiatrowa, stworzą własne modele z konstrukcyjnych klocków K’nex i inne prace plastyczne.

11.08, godz. 12.00 (warsztaty indywidualne; koszt 5 zł) - Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47  – Warsztat artysty „Czynu” – malowanie płaskorzeźb. W trakcie warsztatów uczestnicy przeniosą się w czasie do Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, gdzie odkryją tajemnice produkcji pamiątek religijnych. Ozdobią także własne płaskorzeźby, wykonane na wzór tych produkowanych w zakładzie.

18.08, godz. 11.00 (uczestnicy indywidualni, koszt 10 zł) i 19.08, godz. 10.30 (grupy zorganizowane, koszt 7 zł) - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Z rudą przez wieki. Uczestnicy zajęć zwiedzą Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie dowiedzą się, jak i kiedy powstała ruda żelaza, jak wyglądały pierwsze kopalne i proces wydobycia. Sprawdzą, do czego służył szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla”. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne.

25.08, godz. 9.00 i 12.00 (grupy zorganizowane, koszt 7 zł) - Multicentrum ZODIAK – Ginące zawody. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca poszczególnych fachowców oraz jak wiele zaangażowania wymagało kiedyś wykonanie przedmiotów, które dzisiaj produkowane są seryjnie. Zajrzą do młyna i przy pomocy własnoręcznie wykonanych modeli poznają zasady jego działania. 

27.08, godz. 12.00 (warsztaty rodzinne; koszt 10 zł ) - Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8 – Ptaki różnych środowisk. Podczas warsztatów uczestnicy będą poznawać – dzięki eksponatom ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – gatunki ptaków. 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.