Stary Rynek - nowe życie historycznej przestrzeni

2021-03-31

Stary Rynek w Częstochowie zmienił swoje oblicze. Z pawilonem eksponującym pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i „teatrem” rzeźb balansujących Jerzego Kędziory będzie jedną z głównych atrakcji miasta. Projekt rewitalizacyjny kosztował 27,3 mln zł – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Stary Rynek został – po zakończeniu trwającej 2 lata inwestycji – oddany do użytku 31 marca.

– Stary Rynek to miejsce historyczne, budujące naszą częstochowską tożsamość. Teraz zyskaliśmy tu bardzo atrakcyjną przestrzeń, gdzie historia spotyka się ze współczesnością, a oryginalne rzeźby tworzą niesamowitą atmosferę, dającą poczucie obcowania z miejscem wyjątkowym – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Zapraszam na Stary Rynek – nowe, magiczne miejsce w centrum Częstochowy, bardzo nastrojowe także po zmierzchu.  

Inwestycja nie byłaby możliwa bez europejskiego projektu i zdobycia zewnętrznych środków. Miasto uzyskało dofinansowanie do zadania „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” z RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 16 mln zł oraz dotację z budżetu państwa w kwocie blisko 1,9 mln zł. Wkład finansowy samego miasta wraz z niekwalifikowaną częścią drogową oraz rzeźbami balansującymi wyniósł 9,4 mln zł. Całość inwestycji kosztowała 27,3 mln zł.   

W ramach projektu zmodernizowano płytę Rynku oraz przebudowano ulice do niego przylegające (Senatorska, Stary Rynek, odcinek Mirowskiej), czyli teren o łącznej powierzchni 9,4 tys. m kw. Na Starym Rynku stanął przeszklony pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, gastronomiczną i toaletami publicznymi (o powierzchni użytkowej blisko 720 m kw.). Powstał w miejscu dawnego Ratusza, którego pozostałości odnaleźli archeolodzy kilka lat wcześniej. Administratorem pawilonu będzie Muzeum Częstochowskie.

Stary Rynek ma też nowoczesną, efektownie iluminowaną fontannę oraz specjalnie zaprojektowane miejsca do wypoczynku i rekreacji. Zyskał także sporo zieleni (co będzie można w pełni docenić za jakiś czas).

Schody prowadzące do pawilonu-muzeum mogą dodatkowo pełnić funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez w czasach po pandemii. 

Całość dopełniają oryginalne balansujące rzeźby w formie „teatru”. To niewątpliwie jedna z głównych atrakcji nowej aranżacji placu. Rzeźb jest 14, tworzą kilka tematycznych grup postaci. Zespół rzeźb tworzy kolekcję nazwaną przez autora „Teatrum – Igrce Częstocha”. To największa ekspozycja prac częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory w przestrzeni miejskiej, którą można teraz wreszcie w pełni podziwiać.  

W kameralnej, z uwagi na epidemię, uroczystości otwarcia Starego Rynku po rewitalizacji wzięli udział, obok prezydenta miasta, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, autor rzeźb Jerzy Kędziora oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy Michał Konieczny.

Jednym z głównych pomysłodawców projektu rewitalizacji Starego Rynku był Jerzy Zając, były częstochowski poseł, miejski radny i przewodniczący Rady Miasta, a obecnie członek Miejskiej Rady Seniorów.

Autorem projektu był częstochowski architekt Tomasz Borowiecki. Inwestycję realizowało konsorcjum firm „BUDO-MAX” Radosław i Piotr Marks, FUH Maciej Dobosz oraz „Żelbet-Montex” Andrzej Osmola.

 

Zdjęcia Starego Rynku po zmroku:  Adam Markowski

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.