Strefa empatii pomoże dzieciom i młodzieży zostawić pandemię za sobą

2021-05-07

Odbudować relacje z koleżankami i kolegami, przestawić się ze zdalnej nauki na ciekawsze, bogatsze i ze wszech miar lepsze doświadczenie dzielenia szkolnego życia z innymi – do tego mają się przyczynić nowe warsztaty miejskiego projektu „Strefa empatii”. Na długo przed pandemią projekt służył m.in. edukacji antydyskryminacyjnej. Teraz pomoże ograniczyć skutki okresu izolacji społecznej wśród bardzo młodych ludzi - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Fundacja „Szkoła z klasą” – zajmująca się m.in. wspieraniem szkoły otwartej i zaangażowanej w rozwiązywanie problemów społecznych – przeprowadziła badanie dotyczące kondycji psychicznej młodych ludzi. Wynika z niego, że w czasie pandemii przybyło dzieci sygnalizujących wyraźne obniżenie nastroju czy lęki. A wymuszone zdalnym trybem nauki spędzanie wielu godzin dziennie przy komputerach czy urządzeniach mobilnych pogłębiło zjawisko uzależnienia dzieci od tych technologii. Na to zwracali też uwagę nauczyciele.
Nauka zdalna – a jej okres w Polsce należał do rekordowo długich na tle Europy – oznaczała również wydłużający się brak kontaktów rówieśniczych, nawet jeśli na pewnych etapach był on łagodzony np. zajęciami w bardzo małych grupach podczas ferii czy umożliwieniem dzieciom przebywania na zewnątrz bez bezpośredniego nadzoru dorosłych. Do tego doszedł ogólny klimat zagrożenia, płynące zewsząd doniesienia o śmiertelnie niebezpiecznej chorobie, a wraz z nimi niepokój o zdrowie i życie najbliższych – rodzeństwa czy rodziców. Dzieci zmagające się z niską samooceną bądź wcześniejszymi trudnościami w domowych relacjach doświadczyły okresu nauki zdalnej w sposób jeszcze bardziej dotkliwy. Ich nauczyciele z kolei – sami próbujący sprostać wyzwaniom prowadzenia lekcji przez internet, zmuszeni do przyspieszonego nabywania licznych, nowych kompetencji – mieli bardzo ograniczone szanse rozpoznania budzących niepokój sygnałów ze strony swoich uczennic i uczniów, a także ograniczone możliwości podjęcia ewentualnej interwencji.
Dlatego w Częstochowie, w ramach prowadzonego od kilku lat w szkołach projektu „Strefa empatii” powstał pomysł nowych, pilotażowych warsztatów dla młodzieży. Wcześniej działania projektu dotyczyły zwłaszcza zapobiegania dyskryminacji, mowie nienawiści czy przemocy. Teraz zostanie on uzupełniony o warsztaty budowania i pogłębiania dobrych relacji, integracji z rówieśnikami po wielu dniach przesiedzianych nieraz od rana do wieczora w domu. Ma pomóc też w empatycznym funkcjonowaniu w grupie.
Warsztaty będą prowadzone metodą „Points of You”, co brzmi bardzo podobnie do „points of view” („punkty widzenia”). Podejście to bazuje na założeniu, że ludzie, przedmioty, sytuacje, sprawy większe i mniejsze dostępne są z niezliczonych punktów widzenia, a wyzwaniem jest spojrzenie na nie z takiego punktu, który wcześniej był poza naszym zasięgiem. Zmiana – według praktyków tej metody – niemal zawsze zaczyna się, gdy człowiek gotów jest zaryzykować i spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.
Warsztaty „Strefy empatii” pod hasłem „Zobaczmy się na nowo” odbędą się od 1 do 11 czerwca, będą kierowane do młodzieży I klas szkół średnich. Czas trwania to dwie jednostki lekcyjne (1,5 godziny). Poprowadzi je Agata Wierny – certyfikowana trenerka, pełnomocniczka Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
W planach są też służące reintegracji społecznej warsztaty dla uczennic i uczniów szkół podstawowych – zorganizowane będą po specjalnych szkoleniach dla kadry pedagogicznej pracującej w tych szkołach.
Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów w swoich siedzibach mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr 34 370 74 97 lub przesyłać zgłoszenia mejlowe na adres amasiak@czestochowa.um.gov.pl

Fot Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.