ŚWIADCZENIA I SPRAWY URZĘDOWE UKRAIŃCÓW I UCHODŹCÓW Z UKRAINY

2022-04-28

[[[Інформація для біженців з України / Informacja dla uchodźców z Ukrainy]]]

OFICJALNE INFORMACJE RZĄDOWE

1.  Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.

2. Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.

3. W punkcie recepcyjnym:

   - otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce,

   - zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce,

   - otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

PRZEJŚCIE GRANICZNE | ADRES PUNKTU RECEPCYJNEGO

    Dorohusk-Jagodzin

Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle

    Dołhobyczów-Uhrynów

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów

    Zosin-Uściług

Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło

    Hrebenne-Rawa Ruska

Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska

    Korczowa-Krakowiec

Świetlica, Korczowa 155, 37-552 Korczowa

    Medyka-Szeginie

Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka

    Budomierz-Hruszew

Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama

    Krościenko-Smolnica

Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

INFOLINIA  +48 47 721 75 75

WIĘCEJ INFORMACJI

www.ua.gov.pl 

------------------------------------------------------

Інформація для біженців з України

1. Якщо Ви рятуєтесь від збройного конфлікту в Україні, Ви зможете в'їхати до Польщі.

2. Якщо у Вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого рецепційного центра.

3. У рецепційному центрі:

    Ви отримаєте додаткову інформацію про Ваше перебування в Польщі,

    ми надамо Вам тимчасове житло в Польщі,

    Ви отримаєте гаряче харчування, напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку.

Пункт пропуску | АДРЕСА РЕЦЕПЦІЙНОГО ЦЕНТРА

    Дорогуськ-Ягодзін

Комунальний центр культури і туризму «Палац Суходольських», вул. Паркова 5, 22-175 Дорогуськ - житловий масив

    Долгобичів-Угринів

Прикордонний центр культури та відпочинку, вул. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów

    Зосін-Устилуг

Шкільний комплекс у Городло, вул. Piłsudskiego 58, 22-523 Городло

    Гребенне-Рава Руська

Початкова школа в Любичі Кролевській (задня частина спортивного залу), вул. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska

    Корчова-Краковець

Загальна кімната, Korczowa 155, 37-552 Korczowa

    Медика-Сегінє

Спортивний зал - Медика 285, 37-732 Медика

    Будомир-Грушів

Початкова школа в Кровіці Сама 183, 37-625 Кровіця Сама

    Крощенко-Смольниця

Колишня початкова школа в Лодині, Лодина 41, 38-700 Устшики Дольні

ГАРЯЧА ЛІНІЯ

+48 47 721 75 75

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ

www.ua.gov.pl

*

*

[[[Baza lokalowa dla uchodźców z Ukrainy]]]

Województwo śląskie uruchomiło narzędzie zarówno dla chętnych, by zaoferować pomoc mieszkaniową, jak i tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Została uruchomiona baza lokalowa przeznaczona dla mieszkańców Ukrainy, którzy w ostatnich dniach uciekli przed wojną do Polski. Baza danych pomoże zarówno tym, którzy chcą zaoferować mieszkanie, jak i samym uchodźcom. Można na niej umieszczać jedynie oferty o charakterze niekomercyjnym.

Strona slaskiedlaukrainy.pl jest prowadzona w językach polskim i ukraińskim. 

Administratorem strony i podmiotem prowadzącym jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

*

*

[[[Telefon wsparcia dla Ukrainek]]]

Центр Прав Жінок запустив нову телефонну лінію для жінок-біженок з України. Жінки зможуть отримати психологічну та юридичну допомогу, а також інформацію про доступну соціальну, житлову та матеріальну допомогу в Польщі. Телефон працює з понеділка по п'ятницю з 15.00-20.00. 

У зв'язку з вторгненням Росії в Україну до Польщі вже прибуло понад мільйон біженців, переважно жінки та діти. З огляду на цей важкий досвід, пов’язаний із необхідністю втечі з країни, що охопила війна, Центр Прав Жінок запустив телефон підтримки для українських жінок. Там жінки зможуть отримати психологічну та юридичну допомогу, а також інформацію про доступну соціальну, житлову та матеріальну допомогу в Польщі.

Телефон 800 10 77 77 працює з понеділка по п’ятницю 15.00-20.00. Гаряча лінія українською мовою. 

Фундація «Центр Прав Жінок» є найдовше діячою організацією в Польщі, яка надає спеціалізовану підтримку жінкам, які зазнають насильства.

Centrum Praw Kobiet uruchomiło nowy numer dla uchodźczyń z Ukrainy. Kobiety będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i informacje o dostępnej pomocy socjalnej, mieszkaniowej i materialnej w Polsce. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-20.00.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybyło już ponad milion uchodźców i uchodźczyń, przede wszystkim kobiet i dzieci. W obliczu tych trudnych doświadczeń, związanych z koniecznością ucieczki z kraju ogarniętego wojną, Centrum Praw Kobiet uruchomiło telefon wsparcia dla Ukrainek. Kobiety będą tam mogły uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i informacje o dostępnej pomocy socjalnej, mieszkaniowej i materialnej w Polsce.

Telefon 800 10 77 77 działa od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-20.00. Infolinia prowadzona jest w języku ukraińskim.

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najdłużej działająca organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy.

*

*

[[[ZUS udostępnia e-wizyty w języku ukraińskim]]]

Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z e-wizyty w ZUS w języku ukraińskim. W konsultacjach online będą uczestniczyć zarówno ekspert z ZUS, jak i tłumacz języka ukraińskiego. Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin np. 500+ i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

E-wizyta w języku ukraińskim to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS.

Aby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do internetu. Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua.

W kolejnym kroku należy wskazać temat e-wizyty „Świadczenia dla rodzin” oraz wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. 

Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informację należy podać podczas rezerwacji e-wizyty. Aby uzyskać dane w swojej indywidualnej sprawie, należy podać numer PESEL.

*

*

[[[ZUS: ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy]]]

W poniedziałek 21 marca, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić wnioski o te świadczenia, jakie dane są niezbędne do podania, by wniosek był kompletny oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Ponadto w sprawach ubezpieczeń społecznych i świadczeń dla uchodźców można też zadawać pytania za pośrednictwem poczty email. Został utworzony specjalny adres mejlowy UA@zus.pl. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, chciałby się dowiedzieć jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie rodzinne wypłacane przez ZUS dla obywateli Ukrainy może je także zadać majlowo – dodaje rzeczniczka.    

Również na stronie internetowej ZUS dostępne są informacje w języku ukraińskim o świadczeniach i niezbędnej wiedzy dotyczącej ubezpieczeń społecznych oraz dostęp do strony internetowej, gdzie można się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach można uzyskać pomoc.

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300 osób. 

W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty trafiają do organizacji zajmujących się pomocą.

*

*

[[[Świadczenie 500+ dla Ukraińców na stałe zamieszkałych w Polsce]]]

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku należy dołączyć dokumenty m.in. potwierdzające legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy. 

Zanim wejdzie specjalna ustawa, przypominamy, że świadczenie wychowawcze 500+, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), przysługują obywatelom Ukrainy, którzy na stałe zamieszkują w Polsce. Świadczenia te są  przyznawane na dotychczasowych zasadach obowiązujących jeszcze przed wojną w Ukrainie. Świadczenie 500+ przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli zamieszkuje ono wspólnie z rodzicem oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające legalność pobytu rodzica bądź opiekuna w Polsce  – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS. 

* Niezbędne dokumenty

Szczegółowe informacje, jakie dokumenty należy dołączyć, są opisane obszernie na stronie ZUS www.zus.pl, także w języku ukraińskim. Z najważniejszych, to te potwierdzające charakter pobytu w Polsce obywatela Ukrainy, m.in. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, karta stałego pobytu. Trzeba też pamiętać, że we wniosku o świadczenie 500+ należy podać PESEL dziecka. Jeśli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, do wniosku rodzic lub opiekun musi dołączyć dodatkowo akt urodzenia dziecka wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. 

*Wniosek tylko elektronicznie

Wniosek o świadczenie składany jest wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Można go też złożyć przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną, ale tylko jeśli jest się matką lub ojcem dziecka i ma się nadany numer PESEL.

– W razie trudności ze złożeniem wniosku, bądź też niepewności, jakie dokumenty należy złożyć, w każdej placówce ZUS służą pomocą nasi pracownicy. Wyjaśnią wątpliwości, pomogą założyć profil PUE, czy też elektronicznie złożyć wniosek o świadczenie  – dodaje rzeczniczka. 

* Informacje w języku ukraińskim na stronie internetowej ZUS

Na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje dotyczące świadczeń ZUS w języku ukraińskim. Na bieżąco publikowane są tam treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

* Uchodźcy z Ukrainy

– Obywatele Ukrainy –rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Beata Kopczyńska. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ZUS, także w języku ukraińskim: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/informacia-dla-gromadan-ukraini

Wszelkie zmiany w przepisach na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej ZUS.

*

*

[[[PESEL dla uchodźców z Ukrainy]]]

Od środy 16 marca Urząd Miasta wydaje numer PESEL ukraińskim uchodźcom wojennym. Stanowiska są dostępne przy ul. Waszyngtona 5, ale wcześniej trzeba zrobić zdjęcie przy ul. Śląskiej 3/5 oraz wypełnić wniosek – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

W budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 uruchomiono 4 stanowiska na sali obsługi interesanta (nr 111)  obsługiwane przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich. 

Proces nadania numeru PESEL połączony jest z koniecznością dostarczenia fotografii (zdjęcie biometryczne) oraz pobraniem odcisków palców (generowanych w Rejestrze Dowodów Osobistych). Odciski palców są pobierane na stanowisku nadawania numeru PESEL (Urząd Miasta dysponował dwoma wolnymi czytnikami linii papilarnych, ale dzięki przesunięciom sprzętu możliwe jest uruchomienie 4 stanowisk). 

Wymagane zdjęcie ukraińscy uchodźcy mogą wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej 3/5 . Tam też mogą otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku (formularze są dostępne przy ul. Śląskiej 3/5 oraz przy ul. Waszyngtona 5), warto więc złożyć wcześniejszą wizytę w punkcie przy ul. Śląskiej 3/5 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30).   

W toku rejestracji danych osoby i nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców są rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju oraz w przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki/kurateli - dane osób sprawujących faktyczną pieczę. W rejestrze PESEL wprowadzono specjalny status dla obywateli Ukrainy rejestrujących się w tym trybie. Rejestracja tych danych jest bowiem niezbędna z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Nadawany jest  także Profil Zaufany, który ułatwi dostęp do szeregu usług. Warunkiem jest posiadanie telefonu w polskiej sieci komórkowej oraz adresu mailowego ze znakami w alfabecie łacińskim.

UWAGA! Ponieważ procedura nadania numeru PESEL trwa ok. 30-40 minut, trzeba się liczyć z kolejkami. Ponieważ wszystkich Urząd Miasta nie będzie w stanie w pierwszych dniach obsłużyć, jeżeli ktoś może się wstrzymać – niech zgłosi się po numer PESEL za kilka dni.

Urząd Miasta Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku, ale w najbliższą sobotę 19 marca stanowiska, przy których można uzyskać numer PESEL, będą czynne dodatkowo w godz. 7.30-11.30. 

NUMER PESEL MOGĄ UZYSKAĆ OSOBY, KTÓRE:
przybyły w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Częstochowie – w Urzędzie Miasta Częstochowy, budynek przy ul. Waszyngtona 5. Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. 

Wniosek wraz ze zdjęciem w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ?

      Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Formularz można dostać w urzędzie gminy/miasta. Można też pobrać wniosek w rosyjskiej wersji językowej.

      Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35x45 mm (szerokość x wysokość), jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Warto sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie.

      Dokument potwierdzający dane we wniosku i tożsamość. Jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.

      Jeśli wypełniany jest wniosek w imieniu osoby małoletniej (poniżej 18 lat), należy podać dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.


WIĘCEJ INFORMACJI W JĘZYKACH UKRAIŃSKIM I POLSKIM ZNAJDUJE SIĘ NA STRONACH:

Отримай номер PESEL та довірений профіль – послуга для громадян України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни

Uzyskaj numer PESEL oraz profil zaufany – usługa dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa 

*

*

[[[Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców]]]

Na pierwszy z kursów organizowany przez Urząd Miasta trwają zapisy, drugi –cieszący się dużym zainteresowaniem –prowadzi Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego. Lekcje z pewnością ułatwią sąsiadom ze Wschodu odnalezienie się w mieście i generalnie w Polsce – informuje Biuro Prasowe magistratu.

Urząd Miasta Częstochowy zaprasza na zajęcia, które będą się odbywać stacjonarnie przy ul. Śląskiej 3/5. O godzinie i dniach poinformujemy Państwa podczas rejestracji.

Aby wziąć udział w kursie, należy zgłosić się do Punktu Informacyjno-Pomocowego (sala 1) osobiście. Przy sobie należy mieć PESEL.

Rejestracja trwa do 22 kwietnia 2022 roku.

ЗАПРОШУЄМО НА БЕЗКОШТОВНИЙ ІНТЕНСИВНИЙ КУРС ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ

Заняття відбуватимуться стаціонарно за адресою: вулиця Śląska 3/5. Час та дні ми Вам повідомимо при записі.

Для того, щоб взяти участь в курсі, необхідно прийти до Інформаційно-Допоміжного Пункту (каб.1) особисто. При собі необхідно мати PESEL.

Запис на курс триває до 22.04.2022р.

*

*

[[[ZUS. Uchodźcy z Ukrainy mogą wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ]]]

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS udostępnił obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Ważne, by taki wniosek prawidłowo wypisać. Bezbłędne złożenie wniosku  RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

– Do złożenia  wniosku (RKO-U), podobnie jak w przypadku świadczenia 500+, niezbędne są polskie numery identyfikacyjne PESEL rodzica i dziecka, na które składany jest wniosek, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można się ubiegać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc i najlepiej to zrobić do końca miesiąca, w którym dziecko kończy rok. Jeśli wniosek złożymy po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie  pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Świadczenie będzie przekazane na polski numer rachunku bankowego podany we wniosku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne, uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić, składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

W sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS,  podczas e-wizyty w ZUS,  na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

*

*

[[[W maju ruszą wypłaty 500 plus dla Ukraińców]]]

Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju. Dotychczas ZUS przyjął około 318 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy, w województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tysięcy.

Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą się ubiegać o wsparcie z ZUS, w tym o świadczenie 500 plus. Taką możliwość mają od 26 marca. – Podobnie jak nasi obywatele, wniosek o to świadczenie mogą składać tylko elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski można składać na dwa okresy świadczeniowe, obecny – trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 r. – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Świadczenie przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.