Światowy Dzień Środowiska – troska o klimat to troska o prawa dzieci

2023-06-05

Zanieczyszczenie powietrza i skażenie środowiska, konsekwencje katastrof naturalnych i inne oznaki zmian klimatycznych stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci w wielu miejscach na świecie. Naruszają także ich podstawowe prawa. Decyzje podjęte w tym zakresie dzisiaj kształtują przyszłość, którą odziedziczą dzieci. UNICEF Polska rusza z nową kampanią, aby pozyskać środki na pomoc w regionie Rogu Afryki.

W obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniu Środowiska (World Environment Day) UNICEF zwraca uwagę na potrzebę podjęcia przez rządy, przedsiębiorstwa i społeczności wzmożonych i pilnych wysiłków, aby zaradzić degradacji ekosystemów. Ograniczenie wpływu kryzysu klimatycznego na prawa dzieci oraz budowa społeczności odpornych na przyszłe zagrożenia wymaga ochrony wszystkich dzieci i krytycznych usług społecznych, na których polegają. Oznacza to także konieczność przygotowania najmłodszych do życia w zmienionych warunkach klimatycznych i priorytetowego traktowania ich potrzeb w ramach finansowania projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Nasze decyzje i działania, które podejmujemy, kształtują naszą teraźniejszość i świat, który odziedziczą nasze dzieci. Zmiany klimatyczne, prowadzące do długotrwałej suszy i ograniczające dostęp do czystej, bezpiecznej do picia wody, powodują kryzys zagrażający zdrowiu i przyszłości dzieci w wielu miejscach na świecie. Ma on związek także z innymi aspektami odpowiedniego i zdrowego rozwoju dzieci – ograniczonymi możliwościami edukacyjnymi i koniecznością opuszczania szkoły czy zagrożeniami dotyczącymi pozyskiwania wody – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Konsekwencje zmiany klimatu i degradacji środowiska naturalnego widać bardzo wyraźnie w kryzysie wodnym w Rogu Afryki (Etiopia, Somalia, Kenia, Erytrea i Dżibuti), gdzie bezpośrednio wpływa on na życie milionów dzieci i ich rodzin. Pod koniec ubiegłego roku pomocy humanitarnej potrzebowało tutaj ponad 36 mln osób, w tym ponad 20 mln dzieci. Region dotknęła największa od 40 lat susza, wyschło wiele źródeł, a tylko w drugiej połowie 2022 r. liczba ludzi bez stałego dostępu do bezpiecznej wody wzrosła ponad dwukrotnie – z 10,5 mln do 24 mln. Pojawiające się w ostatnim czasie opady deszczu nie przynoszą znaczącej poprawy sytuacji, a wręcz mogą ją pogorszyć prowadząc do zwiększonego zagrożenia powodziami.

Brak dostępu do czystej wody może z kolei powodować rozwój epidemii chorób spowodowanych przez korzystanie z niepewnych bądź zanieczyszczonych źródeł, m.in. cholery i chorób biegunkowych, które zagrażają życiu dzieci. Pogłębia to też problem niedożywienia i z biegiem czasu może prowadzić do zahamowania wzrostu i nieodwracalnie wpłynąć na fizyczny i umysłowy rozwój dzieci.

Działania podejmowane przez UNICEF obejmują zapewnianie dostępu do czystej wody i infrastruktury sanitarnej, dostawę środków higienicznych, a także naprawę zniszczonych lub zanieczyszczonych instalacji wodnych. W ramach długofalowych programów powstaje nowa infrastruktura wodna odporna na zmiany klimatyczne, w tym celu m.in. mapowane są wody gruntowe, wiercone studnie głębinowe oraz budowane pompy zasilane energią słoneczną. UNICEF dostarcza też natychmiastową pomoc dowożąc wodę cysternami, a także zapewniając preparaty uzdatniające wodę.

Wiele wskazuje, że ze względu na zmiany klimatyczne obecny kryzys wodny będzie się utrzymywał, dlatego tak ważne jest systemowe i długofalowe działanie. Aby pozyskać środki konieczne do skutecznego niesienia pomocy społecznościom regionu Rogu Afryki, zaspokojenia bieżących potrzeb, a także stworzenia odpornej infrastruktury wodnej, UNICEF Polska rozpoczął kampanię fundraisingową.

Fot. Materiały UNICEF

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.