TEMAT Z GAZETY: Jak dbać o uśmiech na co dzień?

2023-05-06

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to coroczna inicjatywa, która podkreśla ogromny wpływ profilaktyki chorób zębów i dziąseł na zdrowie ogólne. Schorzenia jamy ustnej są wyzwaniem w skali globalnej, ale także palącym problemem w Polsce, który dotyczy niemal wszystkich dorosłych[1] i blisko 80 proc. dzieci[2]. O uśmiech można jednak zadbać w prosty sposób – prawidłowe nawyki żywieniowe, odpowiednia higiena, a przede wszystkim regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym od najmłodszych lat pozwolą cieszyć się zdrowiem jamy ustnej na długo.
Według alarmujących statystyk Światowej Federacji Dentystycznej z konsekwencjami zaniedbań zdrowia jamy ustnej zmaga się nawet 90 proc. populacji[3]. Próchnica i choroby przyzębia to najczęstsze przyczyny braku odpowiedniej troski o zęby, wywołane również nieprawidłową dietą bogatą w cukier, paleniem tytoniu i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Odpowiedzią na niską świadomość znaczenia zdrowia zębów i dziąseł są coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (od 2013 r. - 20 marca). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechny problem zaniedbań stanu uzębienia, a także edukacja oraz promowanie odpowiednich nawyków higienicznych i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tegorocznym hasłem przewodnim akcji było „Be proud of your mouth” – slogan podkreślający kluczową rolę odpowiedniej troski o zęby już w wieku wczesnodziecięcym, która pozwala „być dumnym ze swojej jamy ustnej” przez całe życie.
W niechlubnej czołówce narodów, które bynajmniej nie mogą być dumne ze swoich uśmiechów, są Polacy. Złudzeń nie pozostawia Raport Ministerstwa Zdrowia[4], według którego tylko 1 proc. dorosłych nie ma problemów z zębami. Co więcej, próchnica coraz częściej dotyczy także najmłodszych. Choruje na nią blisko 85 proc. 6-latków i nawet 40 proc. dzieci w wieku do 2 lat. Tendencja występowania schorzeń jamy ustnej rośnie wraz z wiekiem.
Pogarszający się stan uzębienia Polaków to poważne wyzwanie zdrowotne, któremu można w prosty sposób zapobiec. Podstawą codziennej higieny jest pielęgnacja jamy ustnej przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej oraz regularne wizyty u stomatologa. Wczesne rozpoznanie próchnicy i innych chorób jamy ustnej umożliwia podjęcie niezbędnych działań i pozwala cieszyć się zdrowym uśmiechem na długie lata. Eksperci podkreślają: zdrowa jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie całego organizmu.
Przeciwdziałać wysokiemu odsetkowi dzieci z próchnicą pragnie enel-med stomatologia. Chcąc promować zdrowe nawyki i regularne wizyty kontrolne, marka oferuje pacjentom wiele rozwiązań, m.in. w formie ogólnopolskich akcji profilaktycznych w trakcie całego roku. Obecnie, dzięki współpracy enel-med stomatologia, firmy Septodont i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dzieci w całej Polsce mogą wykonać bezpłatne przeglądy i otrzymać bezpłatne leczenie stomatologiczne w ramach akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. Przeszkodą na drodze do zdrowego uśmiechu nie musi być także dentofobia – w placówkach enel-med stomatologia leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych może być przeprowadzone w narkozie lub sedacji wziewnej. Tym sposobem marka pragnie odczarować wizytę u dentysty, która w wyniku złych doświadczeń z przeszłości bądź zakorzenionego w podświadomości strachu często wywołuje niepotrzebne obawy i stres.
– Codzienna higiena jamy ustnej, odpowiednio dobrana pasta oraz szczoteczka sprzyjają zdrowym i mocnym zębom. Jednak oprócz tych prostych czynności absolutnie kluczowym jest zgłaszanie się przez osoby dorosłe na regularne wizyty przeglądowe co najmniej 2 razy w roku. Natomiast dzieci na wizyty kontrolne powinny zgłaszać się co 3-4 miesiące. Warto podkreślić, że zadbana jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż ma wpływ także na dobre samopoczucie i zdrowie ogólne. Zarówno powstaniu, jak i przykrym konsekwencjom próchnicy czy chorób przyzębia można łatwo przeciwdziałać – podstawą jest wczesna profilaktyka. Pamiętajmy, że w kwestii zdrowia zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego wizyty u stomatologa powinny się odbywać systematycznie, a nie tylko w momencie pojawienia się bólu czy uszkodzenia zęba. W obliczu istnej pandemii próchnicy wśród najmłodszych rodzice pełnią kluczową rolę jako pierwsi nauczyciele prawidłowych nawyków, którzy powinni dbać o regularne wizyty kontrolne zarówno swoich pociech, jak i własne – podkreśla dr n. med. Marta Markunina, dyrektor medyczna ds. stomatologii w enel-med.

[dostarczył infoWire.pl]

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/zdrowie-jamy-ustnej.

[2] Tamże.

[3] https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej.

[4] Zdrowie jamy ustnej - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.