TEMAT Z GAZETY: Jak dbać o uśmiech na co dzień?
2023-05-06

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to coroczna inicjatywa, która podkreśla ogromny wpływ profilaktyki chorób zębów i dziąseł na zdrowie ogólne. Schorzenia jamy ustnej są wyzwaniem w skali globalnej, ale także palącym problemem w Polsce, który dotyczy niemal wszystkich dorosłych[1] i blisko 80 proc. dzieci[2]. O uśmiech można jednak zadbać w prosty sposób – prawidłowe nawyki żywieniowe, odpowiednia higiena, a przede wszystkim regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym od najmłodszych lat pozwolą cieszyć się zdrowiem jamy ustnej na długo.
Według alarmujących statystyk Światowej Federacji Dentystycznej z konsekwencjami zaniedbań zdrowia jamy ustnej zmaga się nawet 90 proc. populacji[3]. Próchnica i choroby przyzębia to najczęstsze przyczyny braku odpowiedniej troski o zęby, wywołane również nieprawidłową dietą bogatą w cukier, paleniem tytoniu i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Odpowiedzią na niską świadomość znaczenia zdrowia zębów i dziąseł są coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (od 2013 r. - 20 marca). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechny problem zaniedbań stanu uzębienia, a także edukacja oraz promowanie odpowiednich nawyków higienicznych i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tegorocznym hasłem przewodnim akcji było „Be proud of your mouth” – slogan podkreślający kluczową rolę odpowiedniej troski o zęby już w wieku wczesnodziecięcym, która pozwala „być dumnym ze swojej jamy ustnej” przez całe życie.
W niechlubnej czołówce narodów, które bynajmniej nie mogą być dumne ze swoich uśmiechów, są Polacy. Złudzeń nie pozostawia Raport Ministerstwa Zdrowia[4], według którego tylko 1 proc. dorosłych nie ma problemów z zębami. Co więcej, próchnica coraz częściej dotyczy także najmłodszych. Choruje na nią blisko 85 proc. 6-latków i nawet 40 proc. dzieci w wieku do 2 lat. Tendencja występowania schorzeń jamy ustnej rośnie wraz z wiekiem.
Pogarszający się stan uzębienia Polaków to poważne wyzwanie zdrowotne, któremu można w prosty sposób zapobiec. Podstawą codziennej higieny jest pielęgnacja jamy ustnej przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej oraz regularne wizyty u stomatologa. Wczesne rozpoznanie próchnicy i innych chorób jamy ustnej umożliwia podjęcie niezbędnych działań i pozwala cieszyć się zdrowym uśmiechem na długie lata. Eksperci podkreślają: zdrowa jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie całego organizmu.
Przeciwdziałać wysokiemu odsetkowi dzieci z próchnicą pragnie enel-med stomatologia. Chcąc promować zdrowe nawyki i regularne wizyty kontrolne, marka oferuje pacjentom wiele rozwiązań, m.in. w formie ogólnopolskich akcji profilaktycznych w trakcie całego roku. Obecnie, dzięki współpracy enel-med stomatologia, firmy Septodont i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dzieci w całej Polsce mogą wykonać bezpłatne przeglądy i otrzymać bezpłatne leczenie stomatologiczne w ramach akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. Przeszkodą na drodze do zdrowego uśmiechu nie musi być także dentofobia – w placówkach enel-med stomatologia leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych może być przeprowadzone w narkozie lub sedacji wziewnej. Tym sposobem marka pragnie odczarować wizytę u dentysty, która w wyniku złych doświadczeń z przeszłości bądź zakorzenionego w podświadomości strachu często wywołuje niepotrzebne obawy i stres.
– Codzienna higiena jamy ustnej, odpowiednio dobrana pasta oraz szczoteczka sprzyjają zdrowym i mocnym zębom. Jednak oprócz tych prostych czynności absolutnie kluczowym jest zgłaszanie się przez osoby dorosłe na regularne wizyty przeglądowe co najmniej 2 razy w roku. Natomiast dzieci na wizyty kontrolne powinny zgłaszać się co 3-4 miesiące. Warto podkreślić, że zadbana jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż ma wpływ także na dobre samopoczucie i zdrowie ogólne. Zarówno powstaniu, jak i przykrym konsekwencjom próchnicy czy chorób przyzębia można łatwo przeciwdziałać – podstawą jest wczesna profilaktyka. Pamiętajmy, że w kwestii zdrowia zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego wizyty u stomatologa powinny się odbywać systematycznie, a nie tylko w momencie pojawienia się bólu czy uszkodzenia zęba. W obliczu istnej pandemii próchnicy wśród najmłodszych rodzice pełnią kluczową rolę jako pierwsi nauczyciele prawidłowych nawyków, którzy powinni dbać o regularne wizyty kontrolne zarówno swoich pociech, jak i własne – podkreśla dr n. med. Marta Markunina, dyrektor medyczna ds. stomatologii w enel-med.
[dostarczył infoWire.pl]
[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/zdrowie-jamy-ustnej.
[2] Tamże.
[3] https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej.
[4] Zdrowie jamy ustnej - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)