TEMAT Z GAZETY: Twoim problemem są haluksy? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

2023-05-06

Haluksy, nazywane również paluchem koślawym, to częsta deformacja stóp, której ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 4 proc. populacji, przy czym najczęściej cierpią na nią kobiety[1]. Haluksy mogą się rozwijać w wyniku dziedziczenia genów, ale wpływ na to schorzenie ma również styl życia – przede wszystkim chodzenie w niedopasowanym obuwiu, nadwaga, nieprawidłowa dieta oraz przebyte wcześniej urazy. Leczenie haluksów nie jest skomplikowanym procesem, jednak mimo to chorzy często z niego rezygnują z obawy przed bólem czy długą rekonwalescencją. Warto jednak się go podjąć, szczególnie w okresie wiosennym. Leczenie przywraca sprawność i komfort codziennego życia, a także pozwala cieszyć się estetycznym wyglądem stóp w letnim obuwiu.
* Jak rozpoznać haluksy?
Zauważenie tworzącego się haluksa nie jest trudne – łatwo dostrzec, że doszło do deformacji palucha i powstania choroby. W obrębie zmiany wywołanej haluksem często występują nawracające stany zapalne, obrzęk, zaczerwienienia i ocieplenie miejscowe skóry. Osoby dotknięte haluksami skarżą się również na trudności w chodzeniu i dokuczliwość podczas noszenia obuwia. Co więcej, zniekształcone stopy są dla wielu wstydliwym problemem, z powodu którego rezygnują z letnich sandałów lub czują się w nich niekomfortowo.
– Najczęstszym objawem haluksów są różnego rodzaju zniekształcenia palucha, powstałe w wyniku sił koślawiących, które przewlekle oddziałują na staw śródstopno-paliczkowy. Powstawanie haluksów wiąże się również z nawracającym stanem zapalnym i bólem, który utrudnia chodzenie, zwłaszcza w obuwiu, dlatego pacjent powinien się udać na wizytę u lekarza ortopedy, by potwierdzić schorzenie i zbadać stopę. Zleca się wtedy wykonanie rentgenu w pozycji stojącej, w projekcie AP oraz bocznej. Nie można z tym zwlekać, zwłaszcza jeśli pacjent długotrwale odczuwa ból palca lub całej stopy. Sprawna diagnoza i zastosowanie leczenia to szansa na szybki powrót do zdrowia – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda traumatolog, enel-med Warszawa Szpital Centrum.
* Dobre obuwie to podstawa
Za rozwój haluksów odpowiada przede wszystkim źle dobrane obuwie, gdyż niepoprawna amortyzacja stopy osłabia mięśnie stawów i śródstopia. Wiele kobiet nie wyobraża sobie dnia bez chodzenia w szpilkach, natomiast ten typ obuwia powoduje przesunięcie środka ciężkości na przód stopy, co sprzyja powstawaniu palucha koślawego. Płaskie buty z okrągłymi noskami, np. balerinki, mogą także przyczyniać się do ściśnięcia palców i przesunięcia palucha. Podobnie jest w przypadku tzw. japonek, które jeszcze niedawno uważano za buty zapobiegające haluksom. Okazuje się jednak, że chodząc w tym typie obuwia, zmuszamy palce u stóp do specyficznego podtrzymania buta, które nie ma na nie pozytywnego wpływu. Właściwie dobrane obuwie jest zatem kluczowe w profilaktyce haluksów i przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na szerokość noska, materiał, z którego wykonane są buty oraz wysokość obcasa.
* Haluksy – leczenie
Leczenie haluksów zależy od wielkości deformacji. Jedną z metod jest leczenie zachowawcze, w którym stosuje się aparaty korygujące, wkładki ortopedyczne albo obuwie specjalnie dobrane przez lekarza ortopedę. Natomiast w przypadku zaawansowanej choroby wskazane jest leczenie operacyjne. Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się wykonanie szeregu badań, które pozwolą ocenić ryzyko przeprowadzenia operacji oraz pomogą dobrać odpowiednią metodę. Koniecznymi badaniami mogą się okazać morfologia krwi, poziom glukozy i elektrolitów, EKG.
– Po operacji należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Zwolnienie lekarskie zazwyczaj trwa do kilku tygodni, a zdjęcia szwów można się spodziewać po miesiącu. Przez pierwszy tydzień chodzenie powinno się ograniczyć do minimum, aby rany mogły się prawidłowo wygoić. Należy całkowicie unikać kontaktu z wodą, ponieważ może to powodować infekcje. Inne możliwe powikłania to: obrzęk, sztywność palucha, uszkodzenie nerwów czuciowych zaopatrujących skórę, a nawet powrót do deformacji sprzed operacji – tłumaczy dr Rafał Mikusek.
* Haluksy – gdzie leczyć?
Operacja haluksów bardzo często jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli poradzić sobie z bolesnym i nieestetycznym problemem. Odwlekanie zabiegu stanowi duże niebezpieczeństwo, ponieważ deformacja palucha koślawego może ulec pogorszeniu i prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Jednym z miejsc, w których możliwe jest kompleksowe leczenie haluksów (w tym operacyjne) są placówki sieci enel-med, które zapewniają pacjentom opiekę doświadczonych ortopedów. Na konsultacje w sprawie operacji można umówić się za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online lub infolinię.

[dostarczył infoWire.pl]

[1] https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/265154,haluksy

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.