Ukraina czeka na naszą pomoc

2022-02-28

M.in. śpiwory, koce, bandaże, apteczki można przynosić w soboty, w godz. 9.00-16.00, do punktów przy ul. Brzeźnickiej 59 i Nowowiejskiego 3. Od poniedziałku z kolei nauczyciele, młodzież, rodzice będą gromadzić pomoc w szkołach – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Począwszy od 26 lutego w każdą sobotę w godz. 9.00 - 16.00 można przynosić pomoc materialną dla walczącego z rosyjską agresją narodu ukraińskiego do dwóch punktów w Częstochowie: 

-Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy”
ul. Brzeźnicka 59
-
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
ul. Feliksa Nowowiejskiego 3

Potrzebne są m.in. śpiwory, koce, materace, koce termoaktywne, pulsoksymetry, apteczki, opaski uciskowe, bandaże, opatrunki, nienarkotyczne leki przeciwbólowe.  

Zaraz po feriach ruszy także zbiórka, w której uczestniczyć będą mogły całe społeczności szkolne – nauczyciele, inni pracownicy szkół, rodzice, dzieci i młodzież. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 18 marca.  Zgromadzona w szkołach pomoc trafi m.in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska czy Charkowa – miast partnerskich Częstochowy.  

O zaangażowanie w organizację takiej zbiórki do placówek oświatowych zwrócili się miejski Wydział Edukacji oraz zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, reprezentujący Częstochowę wielokrotnie podczas partnerskich wyjazdów na Ukrainę, w tym do tamtejszych szkół. 

Zbiórka w szkołach obejmie artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności –  jak konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, słodycze – czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.  

Wydział Edukacji zachęca także, aby w każdej szkole umieścić symbole Polski i Ukrainy, a także przeprowadzić z dziećmi i młodzieżą rozmowy o sytuacji w Ukrainie. Dyrekcje i pedagodzy zostali również poproszeni, aby objąć szczególną uwagą i troską uczennice i uczniów pochodzenia ukraińskiego.

* 

Częstochowa pomaga Ukrainie. Trwają akcje, których celem jest pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy

pastedGraphic.png

 Zbiórka artykułów organizowana przez Urząd Miasta Częstochowy trwa od poniedziałku w częstochowskich szkołach. Pomoc trafi m.in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska, Charkowa – miast partnerskich Częstochowy. Potrzebne są artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.

pastedGraphic.png

Od  poniedziałku, od godz. 7.30 w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 (I piętro) ruszył też punkt informacyjny dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Czynny będzie od godz. 7.30 do 15.30. Będzie się można porozumieć w języku ukraińskim.

pastedGraphic.png

 Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną zarówno dla ukraińskich dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przebywających w naszym mieście. Można dzwonić pod następujące numery telefonów:

1. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa

Tel. 34 361 94 34 /533 300 966

2. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa

Tel.34 362 24 24 /739 212 739

3. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa

(możliwość konsultacji w języku ukraińskim)

Tel. 34 363 25 50 / 533 300 136

pastedGraphic.png

 Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie udziela pomocy prawnej obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Szczegółowe dane adwokatów biorących udział w akcji można znaleźć na ich profilu oraz pod adresem poniżej.

https://bit.ly/3vjWHKp

pastedGraphic.png

 Większość notariuszy podjęła decyzję, że nie będą naliczać ani pobierać wynagrodzenia za poświadczenia podpisów na dokumentach, w których wyrażana jest zgoda na wydanie paszportu dla dziecka i na wyjazd z Ukrainy oraz innych dokumentach, które w obecnej sytuacji są niezbędne dla Ukraińców.

pastedGraphic.png

 Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie zbiera żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej, chemię. Więcej informacji pod numerem telefonu 506 941 950. Zbiórka od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18, w kościele przy ulicy Brzeźnickiej 59.

pastedGraphic.png

 Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie - ul. Nowowiejskiego 3 zbiera żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej, chemię.

pastedGraphic.png

 Zbiórkę organizuje też Fundacja Oczami Brata we współpracy z Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz 

Potrzebne są m.in.: bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki. Rzeczy: śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.

Sprzęt specjalistyczny: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, generatory prądu.

Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki błyskawiczne.

Lokalizacje zbiórek Fundacji Oczami Brata w Częstochowie:

1. Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarte wt-nd, 10:00-22:00

2. Klubokawiarnia Alternatywa 21, Mielczarskiego 20, otwarte pn-pt, 10:00-18:00

3. Biuro Fundacji Oczami Brata, Brzezińska 47/59/2, otwarte pn-pt, 8:00-16:00

4. Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Krakowska 1, otwarte pn- pt, 8:00-16:00

5. Warsztat Terapii Zajęciowej, Łukasińskiego 40, otwarte pn-pt, 8:00-16:00

Fundacja zachęca także do oddawania krwi na rzecz poszkodowanych w wojnie można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Częstochowie przy ul. Kopernika 38 (Budynek Przychodni MSWiA) \

pastedGraphic.png

 Politechnika Częstochowska prowadzi zbiórkę rzeczową dla mam z dziećmi, które uciekły z Ukrainy 

Miejsce: Wydział Zarządzania, parter w głównym budynku Armii Krajowej 19b, godz. 8-20. 

Kolejna miejsca zbiórki już od poniedziałku: Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów - Al. Armii Krajowej 19 (portiernia) (godz. 10 - 14); Wydział Budownictwa - ul. Akademicka 3 (portiernia)(godz. 10 - 14); Wydział Infrastruktury i Środowiska - ul. Brzeźnicka 60A (portiernia) (godz. 10 - 14); Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki - Al. Armii Krajowej 21 (portiernia) (godz. 10 - 14); Rektorat - portiernia - ul. Dąbrowskiego 69 (godz. 10 -14);

Lista potrzebnych rzeczy: https://bit.ly/35u8jzA

pastedGraphic.png

 W poniedziałek, o godz. 10.00 zbiórkę darów rozpoczął też Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Potrzebne są nowe koce, śpiwory, materace, karimaty, ręczniki, środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy, maseczki, rękawiczki), środki higieniczne (mydła, szampony, chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, pieluchy dla dzieci, podpaski, baterie, latarki), środki do dezynfekcji (żele, spraye, chusteczki antybakteryjne), żywność z długim terminem ważności.

Miejsce zbiórki - parter budynku przy ulicy Waszyngtona 4/8.

pastedGraphic.png

 Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 

Centrum Pomocy Ukrainie - ul. Ogrodowa 24/44

Zbiórka rzeczy niezbędnych. Potrzebne wszystko oprócz odzieży.

pastedGraphic.png

 Grupa pediatryczna Trawowa1 oferuje bezpłatną opiekę pediatryczną dla dzieci rodzin przyjeżdżających z Ukrainy. W celu umówienia wizyty proszą o kontakt (najlepiej SMS):

• dr Monika Wolnowska: +48 501 599 007 

• dr Roman Sikora: +48 502 022 939

Posługują się językiem polskim, angielskim i francuskim. Zalecają przychodzić z tłumaczem na język ukraiński. 

pastedGraphic.png

 W akcje włączają się też częstochowskie firmy, osoby prywatne i organizacje pozarządowe.

pastedGraphic.png

 Rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej. Od dziś działa specjalny formularz, dzięki któremu łatwiej znaleźć pomoc ale i wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Formularz dostępny jest na stronie: www.pomagamukrainie.gov.pl

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.