Wernisaż Międzynarodowego Biennale Miniatury

2022-09-22

W świecie sztuki miniatura już stała się jednym ze znaków rozpoznawczych Częstochowy. Pokonkursowa wystawa dzieł o maksymalnej wielkości 10 na 10 cm zostanie otwarta w Ośrodku Promocji Kultury (ul.Dąbrowskiego 1) w sobotę 24 września – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Miniatura ma w sztuce europejskiej wielowiekowe tradycje. Miniatury portretowe cieszyły się ogromną popularnością w epokach rokoka i klasycyzmu, czyli XVII i XVIII wieku. Co interesujące – upowszechnienie miniatur związane było silnie… ze sferą matrymonialną. Arystokratyczne rodziny posługiwały się tego rodzaju poręczną formą, aby kojarzyć ze sobą osoby ze znacznie oddalonych od siebie miejsc – miniaturowy portret był zatem czymś w rodzaju wizytówki kandydatki bądź kandydata do małżeństwa. Wśród aktywnych w Polsce miniaturzystów był np. Ludwik Marteau – nadworny malarz Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego – ogromna liczba jego prac jednak nie doczekała naszych czasów. Już w XX wieku twórcą miniatur był m.in. urodzony w Piotrkowie Trybunalskim Mosze Bromberg, który – oprócz tradycyjnych obrazów olejnych – tworzył miniatury oparte na epizodach biblijnych. Choć te najbardziej rozpowszechnione, portretowe miniatury wyparł dagerotyp, a potem coraz bardziej zaawansowana fotografia, ten rodzaj twórczości istnieje do dzisiaj – może przedstawiać cokolwiek i korzystać z przeróżnych technik, na co pozwala uwolniona od reguł współczesna sztuka… 

Na częstochowskie Międzynarodowe Biennale Miniatury można było zgłosić 3 prace stworzone w jednej z czterech technik – malarstwo, grafika, rysunek, fotografia monochromatyczna. Ich maksymalny dopuszczalny format to 10 na 10 cm. Przed wybuchem pandemii o laury częstochowskiego konkursu starali się m.in. twórcy i twórczynie z regionów tak odległych jak Ameryka Łacińska, Azja czy Australia. Pandemia stanęła temu na przeszkodzie - prace zostały, co prawda, wysłane na konkurs z całego świata, ale lockdowny i obostrzenia sanitarne zatrzymały je w poszczególnych krajach, o czym organizatorów biennale informowali sami artyści. Tegoroczna, 12. edycja jest pierwszą po okresie ścisłych lockdownów – tym razem prace pochodzą wyłącznie z krajów europejskich. 

Jury wybrało 116 artystów i artystek, których – jak pokazują poprzednie edycje – przepiękne, oryginalne, nierzadko pod różnymi względami zaskakujące „maleństwa” zobaczymy na podsumowującej konkurs ekspozycji w Ośrodku Promocji Kultury. Miniatury oceniał następujący skład: Michał Rybiński (przewodniczący, Wydział Sztuk Pięknych ASP w Łodzi), Olga Pałka-Ślaska (Wydział Artystyczny ASP w Katowicach) i Justyna Warwas (komisarz wystawy, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza). 

Ogłoszenie wyników konkursu będzie towarzyszyło wernisażowi w sobotę 24 września o godz. 16.00. Wstęp jest bezpłatny. 

W Ośrodku Promocji Kultury ekspozycja potrwa do 17 października, a potem pojedzie w długą, sięgającą sierpnia przyszłego roku „trasę” po zaprzyjaźnionych galeriach w Pile, Tarnowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie i Warszawie.  

Fot. OPK / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.