Wizyta Konsula Ukrainy

2021-03-25

W Urzędzie Miasta gościł Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj. Z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem rozmawiał o współpracy Częstochowy z ukraińskimi miastami partnerskimi oraz o ułatwieniach dla mieszkających w mieście obywateli Ukrainy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. o możliwości integracji społeczności ukraińskiej mieszkającej w Częstochowie i regionie z mieszkańcami, tworzeniu ułatwień dla obywateli ukraińskich przy załatwianiu spraw urzędowych i kontynuowaniu organizacji staży dla ukraińskich samorządowców w gminach naszego regionu. Częstochowa przyjmowała już ukraińskich urzędników, by zapoznać ich z zasadami funkcjonowania polskiego samorządu.

Obecnie utrzymujemy partnerskie kontakty z kilkoma ośrodkami ukraińskimi, m.in. z Kamieńcem Podolskim, Charkowem, Humaniem i Winnicą.

Najdłużej, bo od 2008 r., trwa współpraca z Kamieńcem Podolskim, w ramach której obie strony realizują wymiany w dziedzinach edukacji, turystyki, kultury i sportu.

Z Charkowem rozwijamy kontakty bilateralne i wielostronne związane z działalnością w Stowarzyszeniu Miast Laureatów Nagrody Europy. Częstochowa jest laureatem Nagrody Europy z 1998 r., Charków otrzymał nagrodę w 2010 r., jako pierwsze miasto ukraińskie.

Współpraca z Humaniem jest realizowana głównie na płaszczyźnie naukowej i w zakresie wymiany studenckiej dzięki bardzo dobrym relacjom między Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. P. Tyczyny w Humaniu a naszym Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. J. Długosza. Obie uczelnie organizowały m.in. konferencje naukowe, wykłady gościnne, staże, wspólne projekty wydawnicze.

Wymiana kulturalna jest główną dziedziną współpracy z Berdyczowem. Przedstawiciele Częstochowy brali udział w tamtejszych Dniach Kultury Polskiej, a twórcy ludowi z Berdyczowa w targach sztuki ludowej podczas Krajowej Wystawy Rolniczej.

Budowanie relacji z Winnicą rozpoczęło się m.in. od Seminarium młodych prezydentów w Winnicy, zorganizowanego przez UM Winnicy, British Council na Ukrainie oraz Szwajcarską Agencję ds. Rozwoju i Współpracy. Tematem seminarium był rozwój miast w Europie Wschodniej.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.