Wnioski o świadczenie dla przyjmujących uchodźców

2022-03-21

Częstochowskie Centrum Świadczeń rozpoczyna przyjmować wnioski o świadczenie dla osób goszczących uchodźców. Wzór wniosków można ściągnąć z internetu, druki będą dostępne w CCŚ oraz punkcie informacyjnym przy ul. Śląskiej 3/5. Z uwagi na problemy interpretacyjne dotyczące zapisów rozporządzenia zalecamy jednak, aby wnioski składać po rozstrzygnięciu wątpliwości – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Wysokość pomocy finansowej to 40 zł na dzień na każdą przyjętą osobę. Pieniądze będą przekazywane „ z dołu” od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców, którzy wjeżdżali do Polski od 24 lutego i przybyli do miasta. 

Wniosek ma obejmować czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która zapewniła im zakwaterowanie i wyżywienie. 

Częstochowskie Centrum Świadczeń stara się rozstrzygnąć obecnie wątpliwości, czy możliwe będzie kilkakrotne złożenie wniosku za kolejne okresy goszczenia uchodźców, bo nie precyzuje tego ministerialne rozporządzenie. Problematyczną kwestią jest także m.in. formuła refundacji przy jednoczesnym zobowiązaniu miast/gmin do weryfikacji warunków goszczenia uchodźców. 

Wiadomo, że świadczenie ma obejmować łącznie okres nie dłuższy niż 60 dni, chyba że wojewoda na wniosek goszczącego zgodzi się przedłużyć ten okres.

Wnioski można będzie składać w formie papierowej przy ul. Jana III Sobieskiego 15 w godzinach pracy Częstochowskiego Centrum Świadczeń:

- poniedziałek 7.30 - 15.30

- wtorek 7.30 - 16.00

- środa 7.30 - 15.30

- czwartek 7.30 – 15.30

- piątek 7.30 – 15.00

Drogą elektroniczną wnioski będzie można kierować poprzez profil zaufany (niezbędne może być zeskanowanie podpisanej karty lub kart przyjmowanych osób).

Z uwagi na zgłaszane wątpliwości i możliwość poprawek w przyjętej już regulacji, ze składaniem wniosków można się jeszcze wstrzymać, żeby nie było potrzeby ich późniejszego uzupełniania lub modyfikacji.   

Wzór wniosku można znaleźć na stronie https://www.czestochowa.pl/wnioski-o-swiadczenie-dla-przyjmujacych-uchodzcow

  

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.