Wraca „londyńczyk”, ale z nową trasą i tańszym biletem

2024-07-03

Zabytkowy autobus ponownie wyruszy w miasto – już w najbliższy weekend. Będzie kursował w soboty i niedziele co godzinę od 11.00 do 17.00 włącznie. „Piętrus” będzie jeździł przynajmniej do końca wakacji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Dwupokładowy pojazd obsługiwany przez częstochowskie MPK tradycyjnie będzie oznakowany jako linia turystyczna 034. Bilety na 45-minutową przejażdżkę „londyńczykiem” będą tańsze niż w ubiegłym roku, bo po 8 zł (dla dzieci i młodzieży), 15 zł (dla dorosłych) lub według ulgi akceptowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Mamy nadzieję, że zarówno trasa, która została nieco zmodyfikowana względem lat poprzednich, jak i niższe od zeszłorocznych ceny biletów przyczynią się do tego, że zainteresowanie tymi przejazdami będzie duże – mówił w czasie spotkania dla prasy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jeśli przez najbliższe dwa miesiące frekwencja będzie znacząco wysoka, to wówczas – przy braku problemów technicznych z „londyńskim weteranem szos” – MPK nie wyklucza przedłużenia kursów do końca września. Tymczasem w każdą sobotę i niedzielę wakacji pierwszy kurs zaplanowano na godz. 11.00. Następne będą ruszać o kolejnej, pełnej godzinie aż do 17.00 włącznie, kiedy to „londyńczyk” będzie wyjeżdżał na ostatnią pętlę. Przystanek początkowy i końcowy tradycyjnie został zlokalizowany na pl. Biegańskiego w sąsiedztwie budynku Ratusza. Tegoroczna trasa wiedzie ulicami: Śródmieścia, Starego Miasta i Tysiąclecia.

Atrakcja komunikacyjna, jaką niewątpliwie jest linia turystyczna „034”, ponownie stanie się też okazją do zgłębienia historii naszego miasta przez pasażerów. Dzieje Częstochowy będą przybliżane w formie nagrania uniwersalnego wobec trasy, które będzie emitowane w trakcje jazdy w językach polskim i angielskim. Czas podróży w zależności od natężenia ruchu będzie oscylował wokół 35-45 minut.
Trasa autobusowej linii turystycznej 034 w 2024 r.:
Plac Biegańskiego, II Aleja Najświętszej Maryi Panny, I Aleja Najświętszej Maryi Panny, pl. Daszyńskiego, ulice Warszawska, Garibaldiego, Wilsona, II Aleja Najświętszej Maryi Panny, aleja Kościuszki, aleja Armii Krajowej, ulice Dekabrystów, Szajnowicza-Iwanowa, Popiełuszki, Pułaskiego, Sobieskiego, Śląska i plac Biegańskiego.

Dane techniczne „londyńczyka”:
rok produkcji: 1968
marka: Bristol Lodekka
kraj pochodzenia: Anglia
pojemność silnika: 2495 cm sześc.
rodzaj paliwa: diesel
liczba miejsc: 53
prędkość maksymalna: 75 km/h

Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.