Wspominali epokę napoleońską

2023-05-10

Cesarz Francuzów sprzed 200 lat i nasze miasto? Otóż tak! W szkołach trwa projekt „Napoleońska Częstochowa”. A nauczyciele historii przygotowali w związku z nim nawet publikację. 

„Dzień Napoleońskiej Częstochowy” zorganizowano 5 maja, w przededniu rocznicy urodzin księcia Józefa Poniatowskiego – czyli jedynego cudzoziemskiego marszałka armii Napoleona Bonapartego. Tego dnia rano w trasę szlakiem napoleońskim ruszył częstochowski „londyńczyk”. Pojechały nim uczennice i uczniowie – laureatki i laureaci konkursów: plastycznego „Książę Józef Poniatowski” oraz multimedialnego „Patroni częstochowskich ulic doby powstań narodowych”. Przewodnikiem na „napoleońskiej trasie” autobusu był Przemysław Gorzałka – nauczyciel historii, który opowiedział o napoleońskiej karcie w dziejach miasta i miejscach związanych z tamtą epoką. 

Po południu z kolei w Ratuszu zorganizowano spotkanie promocyjne wokół publikacji „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy. Twierdza jasnogórska i region częstochowski w dobie powstań narodowych XIX wieku”, przygotowanej pod redakcją Przemysława Gorzałki przez częstochowskich historyków. Na spotkaniu obecni byli zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz poseł ziemi częstochowskiej Zdzisław Wolski. Kilka słów o wydawnictwie powiedział również naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafał Piotrowski, sprawujący pieczę nad całością „Napoleońskiej Częstochowy” oraz wydaniem publikacji. 

Wystąpienia autorek i autorów książki poprzedził występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej, nawiązujący do epoki powstań narodowych i historii regionu. Z kolei młodzież Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta zaprezentowała stroje własnoręcznie przygotowane na wzór XIX-wiecznych polskich ubiorów narodowych. Publiczność miała również okazję obejrzeć przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 22 im. Gabriela Narutowicza wystawę prac plastycznych nagrodzonych w konkursie „Książę Józef Poniatowski”.

II edycja projektu edukacyjnego „Napoleońska Częstochowa” realizowana jest w lokalnych szkołach pod egidą Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. 

„Napoleońskie” narracje w historii lokalnej to m.in. legenda o rzekomym noclegu Bonapartego w karczmie przy częstochowskim Starym Rynku (i to w trakcie wyprawy na Moskwę!),  szczątki napoleońskiego gwardzisty Wincentego Wenitowskiego w najstarszym grobowcu na cmentarzu św. Rocha czy tablica poświęcona napoleońskiemu oficerowi w kościele św. Zygmunta (wojskowy ten nie zmarł co prawda z powodu odniesionych w boju ran, lecz na skutek zarazy). A jak prezentują się inne wątki dziejów Częstochowy związane z epoką wojen napoleońskich i ich reperkusji? Chcąc się tego dowiedzieć, nie ma rady – trzeba sięgnąć choćby po nową propozycję wydawniczą stworzoną przez częstochowskich nauczycieli… 

Ilustracja tekstu: sarkofag Napoleona Bonapartego w paryskim pałacu Les Invalides 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.