Wspominali epokę napoleońską
2023-05-10
Cesarz Francuzów sprzed 200 lat i nasze miasto? Otóż tak! W szkołach trwa projekt „Napoleońska Częstochowa”. A nauczyciele historii przygotowali w związku z nim nawet publikację.
„Dzień Napoleońskiej Częstochowy” zorganizowano 5 maja, w przededniu rocznicy urodzin księcia Józefa Poniatowskiego – czyli jedynego cudzoziemskiego marszałka armii Napoleona Bonapartego. Tego dnia rano w trasę szlakiem napoleońskim ruszył częstochowski „londyńczyk”. Pojechały nim uczennice i uczniowie – laureatki i laureaci konkursów: plastycznego „Książę Józef Poniatowski” oraz multimedialnego „Patroni częstochowskich ulic doby powstań narodowych”. Przewodnikiem na „napoleońskiej trasie” autobusu był Przemysław Gorzałka – nauczyciel historii, który opowiedział o napoleońskiej karcie w dziejach miasta i miejscach związanych z tamtą epoką.
Po południu z kolei w Ratuszu zorganizowano spotkanie promocyjne wokół publikacji „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy. Twierdza jasnogórska i region częstochowski w dobie powstań narodowych XIX wieku”, przygotowanej pod redakcją Przemysława Gorzałki przez częstochowskich historyków. Na spotkaniu obecni byli zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz poseł ziemi częstochowskiej Zdzisław Wolski. Kilka słów o wydawnictwie powiedział również naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafał Piotrowski, sprawujący pieczę nad całością „Napoleońskiej Częstochowy” oraz wydaniem publikacji.
Wystąpienia autorek i autorów książki poprzedził występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej, nawiązujący do epoki powstań narodowych i historii regionu. Z kolei młodzież Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta zaprezentowała stroje własnoręcznie przygotowane na wzór XIX-wiecznych polskich ubiorów narodowych. Publiczność miała również okazję obejrzeć przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 22 im. Gabriela Narutowicza wystawę prac plastycznych nagrodzonych w konkursie „Książę Józef Poniatowski”.
II edycja projektu edukacyjnego „Napoleońska Częstochowa” realizowana jest w lokalnych szkołach pod egidą Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.
„Napoleońskie” narracje w historii lokalnej to m.in. legenda o rzekomym noclegu Bonapartego w karczmie przy częstochowskim Starym Rynku (i to w trakcie wyprawy na Moskwę!), szczątki napoleońskiego gwardzisty Wincentego Wenitowskiego w najstarszym grobowcu na cmentarzu św. Rocha czy tablica poświęcona napoleońskiemu oficerowi w kościele św. Zygmunta (wojskowy ten nie zmarł co prawda z powodu odniesionych w boju ran, lecz na skutek zarazy). A jak prezentują się inne wątki dziejów Częstochowy związane z epoką wojen napoleońskich i ich reperkusji? Chcąc się tego dowiedzieć, nie ma rady – trzeba sięgnąć choćby po nową propozycję wydawniczą stworzoną przez częstochowskich nauczycieli…
Ilustracja tekstu: sarkofag Napoleona Bonapartego w paryskim pałacu Les Invalides