Z obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

2022-08-02

Miasto zorganizowało rocznicowe obchody punktualnie o godzinie „W” – czyli o 17.00. Wcześniej na cmentarzu Rocha miała miejsce uroczystość upamiętniająca powstańczą łączniczkę Romanę Zdziarską-Rewską – informuje Biuro Prasowe magistratu. 

Częstochowskie obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zaczęły się punktualnie o godzinie „W” – czyli o 17.00 – od mszy w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Po przemarszu w aleję Sienkiewicza odbyła się oficjalna uroczystość organizowana przez częstochowski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urząd Miasta. 

Ze strony miejskich władz samorządowych głos zabrał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Obecna była także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. Przedstawicielom samorządu towarzyszyła asysta Straży Miejskiej. Nie zabrakło parlamentarzystów, reprezentantów służb mundurowych, harcerzy, przedstawicieli środowisk kombatanckich czy zwykłych częstochowianek i częstochowian, którzy chcieli być w tym miejscu w tę szczególną rocznicę. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.  

Punktualnie o godzinie „W” zawyły także syreny, podobnie jak w Warszawie przypominając przechodniom o tym dramatycznym momencie najnowszej polskiej historii, zachęcając do zatrzymania się i wspomnienia zarówno powstańców, jak i zwykłych, żyjących wtedy warszawianek i warszawiaków. Ten symboliczny moment był zarazem wojewódzkim testem sprawności systemu ostrzegania i alarmowania ludności – dźwięk syren trwał trzy minuty, co oznacza odwołanie alarmu.    

Już przed południem odbyło się wydarzenie towarzyszące w tym roku obchodom rocznicy wybuchu powstania.  Było to uroczyste oznaczenie mogiły śp. Romany Zdziarskiej-Rewskiej tabliczką informującą, że grób należy do weteranki walk o polską niepodległość. W ten sposób mogiły powstańców oznacza Instytut Pamięci Narodowej – i to on był głównym organizatorem kameralnej uroczystości na Cmentarzu św. Rocha. Tabliczka ma przypominać odwiedzającym polskie nekropolie, że spoczywają tam także Polki i Polacy zasłużeni mający niejednokrotnie w życiorysie akty ogromnej odwagi, bohaterstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Napis na tabliczce brzmi: „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. 

W upamiętnieniu postaci Romany Zdziarskiej-Rewskiej wzięli udział przedstawiciele IPN, Fundacji Wolności i Rozwoju Społecznego, parlamentarzyści, harcerze, młodzież z Korpusu Kadetów. Urząd Miasta – współorganizujący uroczystość wraz z IPN – reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. Na grobie weteranki zapalono znicze i złożono wieńce. 

Romana Zdziarska-Rewska, pseudonim „Romka”, urodziła się 25 sierpnia 1925 r. w Hrubieszowie Lubelskim. W 1939 r. wstąpiła do tajnego harcerskiego zastępu „Turów”; następnie była członkinią drużyny nr 8 „Knieje”. W 1940 r. działała w Związku Walki Zbrojnej – była łączniczką na terenie Żoliborza. W 1942 r. wstąpiła do Armii Krajowej, dostając przydział do plutonu łączności dowództwa żoliborskiego. 

Podczas powstania pełniła rolę łączniczki dowództwa okręgu warszawskiego z dowódcą obwodu żoliborskiego. Była pięciokrotnie ranna. Po wojnie wróciła do Warszawy. Studiowała historię sztuki, z wynikiem bardzo dobrym obroniła doktorat ze sztuki starej Warszawy. Oprócz wieloletniej pracy naukowej, pracy kustosza i konserwatora zabytków, była także aktywna społecznie, m.in. w Związku Inwalidów Wojennych. Historycy badają ciągle szczegóły zarówno jej życia konspiracyjnego, walki powstańczej, jak i jej aktywności powojennej – nie wszystkie fakty są jeszcze znane bądź potwierdzone. Romana Zdziarska-Rewska została odznaczona m.in. Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym Krzyżem Harcerskim z mieczami oraz Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V kl. Zmarła 19 sierpnia 1999 r. Jej mogiła znajduje się na częstochowskim Cmentarzu św. Rocha (sektor 71, rząd 2, nr grobu 30).  


Na zdjęciach: upamiętnienie Romany Zdziarskiej-Rewskiej na Cmentarzu św. Rocha oraz miejskie obchody rocznicowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza 

Fot. Łukasz Stacherczak / Biuro Prasowe Urzędu Miasta 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.