Z wiosennej „Edu-Akcji” skorzystało 2,5 tysiąca dzieci

2021-06-16

Łącznie 3,5 tys. godzin zajęć odbyło się w 13 częstochowskich szkołach podstawowych w ramach 2. edycji programu wspierającego najmłodszych w roku nauki zdalnej. Organizowano zajęcia wyrównawcze i pracę z dziećmi szczególnie uzdolnionymi. Chodziło bowiem o to, aby szkoła w warunkach pandemii nikogo nie pozostawiła w tyle - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

2. edycja przedsięwzięcia „Edu-Akcja –  to wiem, to rozumiem, to umiem” trwała od 1 marca do 10 czerwca. Jej celem było – najogólniej rzecz biorąc – przeciwdziałanie niekorzystnym społecznym skutkom pandemii poprzez zajęcia wyrównawcze oraz rozwijające dla dzieci wszystkich ośmiu klas szkół podstawowych. Program był odpowiedzią na zdiagnozowane wcześniej przez dyrekcje szkół i pedagogów potrzeby edukacyjne. 

– Pandemia postawiła przed miastem zupełnie nowe wyzwania w kwestii działania dla dobra dzieci, różnie radzących sobie ze zdalną nauką – komentuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. –  „Edu-Akcja” powstała w duchu wyrównywania szans, dbania o osoby z różnymi możliwościami – o uczących się wolniej, ale i o szczególnie zdolnych. Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w tym przedsięwzięciu.. Zwłaszcza tym, którzy z naszymi najmłodszymi pracowali bezpośrednio – ich nauczycielkom i nauczycielom. 

Kiedy tylko rząd ogłosił pierwszy „szkolny lockdown” wiosną 2020 r., można było się spodziewać, że przejście w tryb nauki zdalnej okaże się eksperymentem zarówno dla dzieci, jak i dla pedagogów – koniecznym, ale o niepewnych rezultatach. W mediach coraz częściej słychać było głosy ekspertów od edukacji, że młodzi ludzie – z rozmaitych powodów – różnie reagują na konieczność kształcenia na odległość, w różnym stopniu z takiej formy korzystają, różnie się do niej adaptują. 

W Częstochowie więc już jesienią zeszłego roku powstał pomysł, aby – zgodnie z zasadą wspomagania osób z różnymi potrzebami, zwłaszcza w czasie pandemii – wesprzeć najmłodszych w taki sposób, aby negatywne konsekwencje zdalnej nauki jak najbardziej ograniczyć – po to, żeby w jak najmniejszym stopniu zaważyły na późniejszych etapach edukacji, nie spowodowały drastycznych różnic w opanowaniu podstawy programowej przez różne grupy dzieci. Stworzenie programu dodatkowych zajęć było więc także perspektywiczną, obliczoną na długi okres inwestycją w najmłodsze pokolenie mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, w ich zdolność przejścia z powodzeniem przez kolejne szczeble wykształcenia, aż po studia wyższe i wejście na rynek pracy.    

2. edycja „Edu-Akcji” objęła 13 szkół podstawowych – SP 8, 9, 15, 21, 22, 31, 32, 37, 38, 49, 52  oraz Zespoły Szkolno-Przedszkolne 4 i 6. W zajęciach  wzięło udział w sumie ok. 2,5 tys. dzieci – w tym pół tysiąca szczególnie zdolnych – a zrealizowano w sumie ponad 3,5 tys. godzin nauki, m.in. z przedmiotów takich jak matematyka, język polski czy języki obce (angielski i niemiecki).  Na dzieci czekały też bardziej nietypowe, twórcze zajęcia – jak np. robotyka czy koło teatralne w Szkole Podstawowej nr 38. Z zajęć skorzystały także przygotowujące się do egzaminu uczennice i uczniowie klas ósmych. Przebieg „Edu-Akcji” był na bieżąco monitorowany i koordynowany  przez miejski Wydział Edukacji oraz Komisję Edukacji Rady Miasta (z jej przewodniczącym, a zarazem współinicjatorem akcji – Dariuszem Kapinosem), dzięki regularnym konsultacjom z dyrekcjami szkół.    

Podsumowanie akcji odbyło się 11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Szczytowej – i było kolejną okazją do bardzo aktywnego, pożytecznego spędzania czasu. Towarzyszyły mu bowiem warsztaty dla uczennic i uczniów ze szkół zaangażowanych w projekt – od chemiczno-fizycznych, przez modelarskie, ceramiczne i decoupage, po robotykę. Były też przedstawienia i występy muzyczne.  

Łączny bilans obu edycji „Edu-Akcji” to 3,5 tysiąca uczestników i 5,5 tysiąca godzin nauki, bo podczas jej pierwszej odsłony, od 15 października do 19 grudnia 2020 r., z zajęć skorzystało ok. 1 tys. dzieci w 8 szkołach podstawowych –  odbyło się wówczas blisko 2 tys. godzin lekcyjnych. 

Na zdjęciach: finał „Edu-Akcji” w Szkole Podstawowej nr 8

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.