Zadbaj o prostatę

2020-06-29

Każdego roku w Polsce raka prostaty diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn. To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod kątem śmiertelności nowotwór złośliwy. Powoduje 5 tys. zgonów rocznie, a w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka stercza wzrosła aż siedmiokrotnie. Regularne wizyty u urologa pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć ewentualną chorobę oraz podjąć stosowne leczenie.

W Europejskim Dniu Prostaty Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach rozpoczyna internetową kampanię profilaktyczno-informacyjną. Eksperci w krótkich filmach publikowanych na facebookowym profilu szpitala będą się dzielić z mężczyznami wiedzą o działaniach profilaktycznych dotyczących zapobiegania rakowi prostaty, poprzez dietę czy proste ćwiczenia. Przybliżą także informacje na temat diagnostyki i sposobu leczenia w przypadku zachorowania.

Kampania ma skłonić pacjentów do dbania o prostatę poprzez odpowiednią dietę, której symbolem i głównym składnikiem może być pomidor. Warzywo to, dzięki wysokiej zawartości likopenu – naturalnego przeciwutleniacza - wykazuje silne działanie antynowotworowe, szczególnie chroni przed rakiem prostaty.

Zdaniem ekspertów wystarczą dwa posiłki tygodniowo z dodatkiem pomidorów, aby ograniczyć ryzyko rozwoju raka prostaty aż o jedną czwartą. Zalecane jest codzienne dostarczanie organizmowi przeciwutleniaczy.

Ważne jest także obserwowanie swojego ciała w zakresie układu moczowo-płciowego, a niepokojące sygnały mogące świadczyć o konieczności konsultacji z lekarzem to np. częstsze oddawanie moczu, ból w czasie oddawania moczu, krwiomocz. Każdy mężczyzna około 50. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA musi być zawsze interpretowany przez lekarza.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.